terrazzo

چگونگی استفاده از موزاییک مرمری در معماری

موزاییک مرمری با ترکیب پایه سیمانی (شن ، آب و سیمان) با مخلوطی از مواد معدنی زیر زمینی – مانند سنگ مرمر ، گرانیت و کوارتز – ساخته می شود و تقریباً در هر سطح عمودی یا افقی قابل استفاده است. این تکنیک که با استفاده از روشی کاملاً دست ساز ساخته شده است ، در سراسر جهان در ساخت بناهای مدرن مورد استفاده قرار گرفته است و به دلیل دوام ، مقاومت (در برابر آب و سایش) و نگهداری آسان آن توصیه می شود. این امر باعث شده تا به مصالحی برای ایجاد کفپوش برای خانه ها و نواحی مشترک ساختمانهای مسکونی و اداری ، تبدیل شود.
موزاییک مرمری امروزه در حال احیا شدن به عنوان یکی از روش های مهم معماری معاصر است، در اینجا ، در مورد چیستی و چگونگی آن بحث خواهیم کرد و برخی از کاربردهای آن در پروژه های حاضر را نشان می دهیم.

terrazzo-8

موزاییک مرمری طیف وسیعی از گزینه های زیبایی شناسی را بر اساس اندازه ارائه می دهد مثل نوع و رنگ سنگهای مورد استفاده در مخلوط و همچنین نوع لایه پایانی استفاده شده (جلا داده شده یا شسته شده)

terrazzo-16

کاربرد

دو نوع لایه پایانی برای موزاییک مرمری وجود دارد:
جلا داده شده و شستشوداده شده (یا “کامل شده”) و هر دو بر روی هر سطحی اعم از سطوح صاف یا منحنی قابل اجرا می باشد.
نوع جلا داده شده موزاییک مرمری عمدتا در فضاهای داخلی و خشک ، دیده می شود، در حالی که موزاییک مرمری شسته شده
برای فضاهای مرطوب و فضای باز استفاده می شود.

terrazzo-11

ساخت

نوعی از نما است که به صورت درجا یا “در کارگاه” قالب ریزی شده است. این بدان معنی است که بلافاصله موزاییک مرمری
باید روی سطح مورد نظر اعمال شود. این مورد می تواند چالش هایی را ایجاد کند ، زیرا پس از اعمال ، اصلاح هرگونه نقص در لایه زیرین غیرممکن است.

terrazzo-12

موزاییک مرمری از ملات ساخته شده با مخلوط کردن سیمان با سنگ مرمر زمین ساخته شده است. ترکیب دقیق مخلوط به کاربرد آن بستگی دارد. به عنوان مثال ، 50 کیلوگرم سیمان تا 80 کیلوگرم سنگ مرمر برای کف و 25:40:80 کیلوگرم برای دیوارها (در این حالت آهک اضافه می شود). رنگ بر اساس نیازهای خاص پروژه اضافه می شود و امکان انتخاب مواد افزودنی مختلف مانند ماسه سنگ ، شیشه و سایر سنگ ها وجود دارد. همیشه ایده خوبی است که در مورد خواص هر ماده معدنی خصوصاً در مورد مقاومت آنها با تهیه کنندگان مشورت کنید.

terrazzo-15

نصب و راه اندازی

در بالای موارد احتیاطی که باید هنگام نصب اکثر جبهه های موجود در بازار وجود داشته باشد (شیب بین سطوح ، زبری سطح ، چسبندگی پایه ، مقاومت در برابر ضربه سطح ، شیب در یک منطقه مرطوب یا صاف بودن سطح خشک ) همچنین باید هنگام استفاده از ترااززو در کف یا دیوار ، مراحل مختلفی را نیز در نظر بگیرید.

terrazzo-14

کف ها(طبقات)

1.سطح بتن را مطابق با تراز کف نهایی آماده کرده و ضخامت موزاییک مرمری را مطابق با اندازه دانه ماده معدنی مورد استفاده در پروژه کاهش دهید.
2. سطح بتن را تمیز و مرطوب کنید.
3.از یک لایه مرطوب سطحی 3-5 سانتی متر تشکیل شده از ماسه درشت و سیمان شسته شده استفاده کنید. نسبت مخلوط باید 4: 1 کیلوگرم باشد. سطح حاصله باید صاف ، جمع و جور ، بدون فشار و برآمدگی باشد و از شیب لازم برخوردار باشد.

terrazzo-6
دیوارها

1. سطح گچ را تمیز و مرطوب کنید.
2.از یک لایه مرطوب سطحی 3-5 سانتی متر تشکیل شده از ماسه درشت و سیمان شسته شده استفاده کنید. نسبت مخلوط باید 5: 1 کیلوگرم باشد. سطح حاصله باید صاف ، جمع و جور ، بدون فشار و برآمدگی باشد و از شیب لازم برخوردار باشد.

terrazzo-3

مراحل نصب

1.سطح باید شسته و تمیز شود.
2. نوارهای تقسیم کننده پلاستیکی یا فلزی  موزاییک مرمری برای هر کاربری باید در نظر گرفته شود و از یک سطح یکنواخت اطمینان حاصل شود (اندازه نوارهای جدا کننده باید توسط اندازه دانه سنگها یا شرایط خاص پروژه مشخص شود).
3. جزئیات مهم این است که باید پوشش های موزاییک مرمری با استفاده از حداکثر پانل های 1.2* 1.2 متر ، که شامل استفاده از جداکننده مستطیلی که ساخته شده از برنج ، پلاستیک ، آلومینیوم یا چوب بوده ، به کاربرده شود، که پس از گذاشتن موزاییک مرمری برداشته می شوند.
برای اطمینان از نتیجه یکنواخت برای نما. x1m این ایده خوبی است برای استفاده از یک مدولاسیون
4. پس از قرار دادن تقسیم کننده ها ، لایه سطحی باید خیس شود تا از چسبیدن نما به سطح زیرین اطمینان حاصل شود.
5. ملات موزاییک مرمری اعمال شده و روی سطح زیرین پخش می شود. هنگامی که مخلوط ، اندازه دانه بالاتری دارد ، لایه باید با استفاده از ابزار یا ماشین های مخصوص فشرده شود.
سرانجام ، ملات موزاییک مرمری باید صاف شود.

terrazzo-13
جلای نهایی

پس از اینکه مخلوط خشک شد (به مدت 5 تا 7 روز) ، دور اول پرداخت مکانیکی می تواند آغاز شود. در مرحله بعد ، کف را باید کاملاً تمیز کرد تا از اندود گچی استفاده شود ، و هرگونه درز را در کل سطح پر کند. 2 روز دیگر قبل از برداشتن اندود گچی صبر کنید. علاوه بر این ، بسته به پروژه ، لازم است که یک پرداخت نهایی ، دستی یا مکانیکی انجام دهید. برای کاربرد رزین ، کف باید کاملاً تمیز و خشک باشد. زمان تخمین زده شده برای شروع استفاده از رزین 5 تا 7 روز (رزین اکریلیک) و 20 تا 22 روز (رزین پلی اورتان) به منظور خشک شدن و تثبیت سیمان است.

terrazzo-10

شستشوی نهایی (کامل شده)

پس از خشک شدن ،نما با اسفنج پاک می شود تا سیمان اضافی را از بین ببرد. پس از گذشت 2 روز ، باید یک اسید شستشوکننده برای تمیز کردن سنگ ها روی سطح استفاده شود.

نگهداری و مراقبت

جلا دادن موزاییک مرمری

تمیز کردن منظم باید با مواد شوینده خنثی یا پودر صابون انجام شود. هرگز از سفید کننده یا اسیدهای دیگر استفاده نکنید. فراوانی اپیلاسیون با استفاده و رفت و آمد روی سطح مشخص خواهد شد. پس از استفاده از موم ، درزگیر را برای درخشش بهتر بمالید.

(مرحله نهایی) موزاییک مرمری شستشوی

تمیز کردن با دستگاه یا سیستم خودکار دیگر باید با استفاده از تنظیماتی انجام شود که پاک کننده را به طور مساوی پراکنده کند. هرگز فقط از پودر مواد شوینده یا صابون برای تمیزکاری استفاده نکنید. همچنین از سفید کننده یا اسیدهای دیگر نیز خودداری کنید.

مشاهدات مهم

، با استفاده از یک تکنیک کاملاً دست ساز تولید و نصب می شود ، موزاییک مرمری همانطور که قبلاً اشاره کردیم
ترک ها و نقص های دیگر به احتمال زیاد و
همچنین رنگ آمیزی ناهموار در مخلوط سنگ و سیمان وجود دارد.

terrazzo-19
terrazzo-16
terrazzo-15
terrazzo-14
terrazzo-13
terrazzo-12
terrazzo-11
terrazzo-10
terrazzo-9
terrazzo-8
terrazzo-7
terrazzo-6
terrazzo-5
terrazzo-4
terrazzo-3
terrazzo-2
terrazzo-1
terrazzo
terrazzo-19
0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

#برچسب

متریالمجله معماریمقاله

مطالب مرتبط

2-Bellevue-Avenue

طراحی سرویس بهداشتی های کوچک به سبک مدرن و طرح های مختلف

پیشنهاد مجتمع میلاد

پیشنهاد مجتمع میلاد کنار برج میلاد توسط استودیوی معماری ContemporARchitectURban Designer Group

تختخواب 9

ایده های نو برای بزرگتر جلوه دادن اتاق خواب های کوچک (قسمت دوم)

8 ایده دیوار استفاده از گل و گیاه3

ایده هایی برای اضافه کردن گیاهان به خانه به عنوان دیوار زنده

شومینه بتنی-7

طراحی های زیبا و برجسته شومینه های بتنی در اتاق نشیمن

تخت جمع شونده 4

استفاده از تخت های مورفی(بازشو) در اتاق های چند منظوره

آینده بتن-2

آینده بتن در معماری چگونه خواهد بود ؟

طراحی مبلمان وکابینت های مینیمالی-11

ایده های برای صرفه جویی فضا در آشپزخانه‌

اتاق نشیمن روشن-2

ایده جالب استفاده از نورگیر های سقفی در اتاق نشیمن

فهرست
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x