نورپردازی دیواری-4

چگونه نور مصنوعی می تواند تاثییر مستقیم یا غیر مستقیم بر محیط داشته باشد؟

از جنبه های مختلف معماری و طراحی داخلی، نورپردازی عنصری است که می تواند نمای محیط را بهبود ببخشد و یا از بین ببرد. این تأثیر ناشی از طیف گسترده ای از نور مصنوعی است که برای کارهای مختلف ، محیط ها و اهداف مختلف از جمله فضاهای داخلی و حتی بیرونی مانند نما و پروژه های منظره طراحی شده است. به دو محیط با ابعاد و چیدمان یکسان فکر کنید. فرض کنید در ابتدا فقط یک نقطه از نور استفاده می شد – یک نقطه نور نا مشخص ، کلی در این مورد – در حالی که در دوم یک پروژه سبک با توجه به استفاده از فضا و ارزش گذاری از جنبه های خاص از طراحی معماری انجام شد. بدون شک گزینه دوم فضای دلپذیر تری است. به همین ترتیب، طراحی روشنایی ضعیف می تواند یک محیط را خراب کند. اما چگونه می توان به این نتایج متفاوت دست یافت؟

در مقاله قبلی ، نحوه محاسبه شدت نور مناسب مورد نیاز برای هر محیط را نشان داده شد. در ادامه لیستی از برخی از انواع اصلی سیستم های روشنایی گردآوری شده است.

روشنایی مستقیم:

نورپردازی سقفی-2روشنایی مستقیم روشی است برای روشنایی که در آن نور درخشان مستقیماً به یک سطح برخورد می کند و در نتیجه درخشندگی نور به دلیل جذب در دیوارها یا سقف از بین نمی رود. به طور عملی، باید از آن برای مناطق کار یا کارهایی مانند میز کار آشپزخانه، محل کار، میز اداری و غیره استفاده شود.
از نور مستقیم باید با احتیاط استفاده شود زیرا می تواند با ایجاد سایه های ” زمخت ” از نظر بصری خسته کننده شود. همچنین شایان ذکر است که نباید روی سطحی که بازتاب می کند یا منعکس می شود مانند آینه ها یا شیشه ها قرار گیرد.

نورپردازی سقفی-3

نور غیر مستقیم:

نورپردازی پراکنده-
برخلاف روش قبلی ، این سیستم روشنایی منبع نور را به سطح دیگری هدایت می کند تا بخشی از نور جذب شود و بخش باقی مانده در جهت مخالف منعکس شود و یک نور نرم و بدون هدایت بخش های زیادی از نور بر روی یک سطح واحد تولید کند. به طور خلاصه، می توان گفت که نور از سطح منعکس می شود و پس از آن در کل محیط پراکنده می شود.

نورپردازی مخفی
به طور کلی، این سیستم باعث ایجاد و انتقال ارامش و ایجاد دید مناسب میشود و اغلب در فضاهای آرامبخش مانند اتاق های نشیمن، خوابگاه ها، بیمارستان ها و چشمه های آبگرم استفاده می شود.

روشنایی پراکنده

نورپردازی سقفی-1
در این سیستم ، نور درخشان یک منبع نور از یک عنصر منتشرکننده، عبور می کند (که ممکن است مثلاً شیشه ای شیری باشد یا یک صفحه آکریلیک باشد) و در تمام جهات بدون پرتوهای نور هدایت می شود. این سیستم در سایه ها تغییرات کمی ایجاد می کند و بخش اعظم نور با بازتاب سقف ها و دیوارها به سطح مورد نظر می رسد و باعث می شود نورپردازی محیط کاملاً یکدست باشد.

نورپردازی مخفی-3
اثر روشنایی:

نورپردازی مخفی-1
در این روش، منبع نور در سقف یا برخی از عناصر معماری تعبیه شده است و با هایلایت نور خود باعث ایجاد یک نور دراماتیک در محیط میشود.
این روش غالباً در داخل خانه در المانهای بالایی سقف و بیرون از منزل در محوطه سازی یا نما استفاده می شود.

نورپردازی مخفی-4

اکسنت لایتینگ:

نورپردازی سقفی هالوژن
این سیستم نورپردازی به کار رفته برای روشن کردن نقاط یا مناطق موردنظر استفاده میشود که دارای منبع نوری است که مستقیماً بر روی یک شیء برجسته مانند یک نقاشی یا مجسمه قرار داده میشود. اغلب در محیط های مسکونی و تجاری و همچنین در فضاهای نمایشگاهی و موزه ای نیز به کار می رود.
ضروری است که از لامپهای صحیح در هر شرایطی استفاده شود ، زیرا مشابه پروژههای نور مستقیم، برخی لامپ ها تمایل به بالا بردن دمای روشنایی شیء دارند و باعث خراب شدن آن می شوند.

نورپردازی سقفی هالوژن-1

واشینگ وال:

نورپردازی دیواری-3

واشینگ وال جلوه نورپردازی زیبایی را خلق میکند؛ در این روش یک سری از نورهای نقطهای بصورت سری و یا بصورت نواری به کار برده میشود که مدلی را به اصطلاح “لایت واشینگ” نامیده میشود، تولید میکند. این برای نمایان ساختن نما و بهبود المانهای معماری، ایده آل است.

نورپردازی دیواری-1

نورپردازی سقفی-2
نورپردازی سقفی-3
نورپردازی سقفی-3
نورپردازی سقفی-1
نورپردازی مخفی-3
نورپردازی مخفی
نورپردازی دیواری-3
نورپردازی دیواری-1
نورپردازی مخفی-4
نورپردازی مخفی-2
نورپردازی مخفی-1
نورپردازی دیواری-5
نورپردازی دیواری-2
نورپردازی دیواری-4
نورپردازی پراکنده-
نورپردازی سقفی هالوژن
نورپردازی سقفی هالوژن-1
نورپردازی سقفی-2
0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

#برچسب

مجله معماریمطالب آموزشیمقاله

مطالب مرتبط

پیش ساخته چوب-3

چگونه پیش ساخته های چوبی می توانند کیفیت و سرعت ساخت را افزایش دهند؟

نما های جنبشی(چرخشی)2

نماهای جنبشی در معماری چیست؟

چوب

مزیت های استفاده از چوب در طراحی ساختمان های تجاری و صنعتی

انتخاب بهترین مواد برای ساخت میز کار(پیشخوان) آشپزخانه (قسمت اول )

استفاده از لاستیک در معماری-5

استفاده از لاستیک در ساختمان ها، یک معماری نرم، قابل انعطاف و یکپارچه

دکوراسیون اتاق خواب

نکاتی مفید برای طراحی اتاق خواب در طرح ها و سلیقه های مختلف

11-marble

انتخاب بهترین مواد برای ساخت میزکار (پیشخوان) آشپزخانه (قسمت دوم )

دیوارهای توری گابیون-2

دیوارهای توری گابیون چیست؟و در کدام بخش از ساختمان قابل اجرا است؟

فولاد کورتن(Corten Steel )-5

ویژگی های فولاد کورتن ،و نمونه های استفاده شده در ساختمان

فهرست
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x