بتن تقویت شده با فیبر-9

چگونه بتن الیافی می تواند منجر به معماری سبک تر و مقاوم تری شود؟

تاریخ بتن به روم باستان ، تقریباً 2000 سال پیش باز می گردد. به اصطلاح “بتن رومی” از سنگ آهک ، خاکستر آتشفشانی و آب دریا تشکیل شده است و ساختن قنات ها ، بزرگراه ها و معابد را مجاز می داند. بسیاری از آنها هنوز هم تا امروز ایستاده اند. چند وقت پیش ، این ترکیب اصلی برای تشکیل یک ماده معدنی به نام آلومینیوم توبرموریت کشف شد که با گذشت زمان قوی تر می شود.

بتن تقویت شده با فیبر
از آن زمان ، بتن نوآوری های مختلفی را پشت سر گذاشته است. محصول پایه بتن پورتلند است که از سنگ آهکی گرم شده با دمای 1450 درجه سانتیگراد ساخته شده و در قرن 19 ثبت اختراع شد. گفتنی است بتن خالص به طور طبیعی شکننده است. این باغبان فرانسوی ، جوزف مونیر بود که با ترکیب مقاومت کششی فلز و مقاومت به فشرده سازی بتن ، بتن مسلح را تولید کرد ، بنابراین قادر به تحمل بارهای سنگین بود. به این ترتیب ، ترکیب صحیح بین بتن ، شن ، ماسه و آب با چارچوب مناسب فلزی ، ساخت سازه های جامد و مقاوم را برای چندین دهه امکان پذیر ساخته است.

بتن تقویت شده با فیبر-8
اگرچه سوابق گذشته نشان می دهد كه رومیان قبلاً از اسب بخار برای كاهش شقاق و ترك در سازه های خود استفاده می كردند ، در حالی كه ترکیب الیاف در مخلوط بتنی بدون نیاز به چهارچوب فقط در حدود 50 سال پیش در اروپا شروع به آزمایش كرد. از الیاف طبیعی ، فلزی (فولادی) ، مصنوعی (پلیمر) و مواد معدنی (کربن یا شیشه) برای این منظور استفاده می شود. آنها به عنوان بازدارنده ترک در بتن به دلیل جمع شدن پلاستیک و فرآیند خشک شدن عمل می کنند و همچنین باعث کاهش نفوذپذیری آن می شوند. وقتی سازه دچار فشار زیاد از بارهای خارجی ، تغییر دما یا رطوبت می شود ، الیافی که از آن عبور می کنند باعث ایجاد میکرو تقویت کننده های ساختاری می شوند و از گسترش شکاف ها جلوگیری می کنند. در کل ، الیاف بطور قابل توجهی عملکرد بتن و ملات را تحت فشار کشش و برشی بهبود می بخشند ، به طور معمول مقاومت کمتری نسبت به آن ها نشان می دهند.

بتن تقویت شده با فیبر-7

بتن تقویت شده با فیبر-1

با استفاده از یک روش ساخت مشابه ، GFRC (بتن تقویت شده با فیبر شیشه ای) از ملات ساخته شده از بتن ، شن و ماسه ، الیاف شیشه مقاوم در برابر قلیایی و آب تشکیل شده است. پلاستیک یکی از اصلی ترین خصوصیات مواد است ، ساخت قالب پانل های نما را دقیقاً به دنبال طراحی معماری اجازه تولید اسلایدر در نتیجه ، قطعات سبک تر را می دهد. به عنوان مثال ، این ماده ای است که در پوشش مرکز حیدر علی اف توسط معماران زاها حدید به کار رفته است ، و همچنین از آن برای پیاده سازی اشکال پیچیده کلیسای گائودی Sagrada Familia استفاده می شود.

بتن تقویت شده با فیبر-2
برخی از شرکت ها قبلاً محصولاتی را تولید کرده اند که از خواصی که الیاف در بتن دارند استفاده می کنند. علاوه بر پانل های نما و مبلمان ، کاربردهای بتن مسلح با الیاف به شدت در کارهای بازسازی اساسی و حمل و نقل مانند سنگ فرش و تونل ، همچنین در خاک های سفت ، کف صنعتی ، مهار دامنه کوه و تقویت سازه ارتباط دارد. لازم به ذکر است که با وجود کاربرد یکپارچه آن؛ این ماده برای تولید آن نیاز به کنترل آزمایشگاهی سفت و سخت و دانش فنی دقیق دارد.

بتن تقویت شده با فیبر-9
بتن تقویت شده با فیبر-8
بتن تقویت شده با فیبر-7
بتن تقویت شده با فیبر-6
بتن تقویت شده با فیبر-5
بتن تقویت شده با فیبر-4
بتن تقویت شده با فیبر-3
بتن تقویت شده با فیبر-2
بتن تقویت شده با فیبر-1
بتن تقویت شده با فیبر
بتن تقویت شده با فیبر-9
0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments

#برچسب

متریالمجله معماریمقاله

مطالب مرتبط

شومینه مسی-12

ایده های استفاده از شومینه مسی برای افزودن جذابیت به اتاق نشیمن

trendy-dark-colored-kitchen-1

مهم ترین نکات طراحی آشپزخانه ها به سبک مدرن

فضاهای عمومی(فضای سبز و پارک)-8

11 قانونی که باید هنگام ایجاد فضاهای عمومی شلوغ رعایت کنید.

کار با فضای خالی 4

راهکارهایی برای پر کردن فضای خالی اتاق خواب

بهترین نقشه های معماری سال 2019-min-t

مجموعه ای از بهترین نقاشی ها و نقشه های معماری سال 2020 میلادی

ایجاد اتاق خواب 3

نکاتی برای ایجاد اتاق خواب فوق العاده برای خوابی بهتر

18-lah

اتاق خواب های سبک مدرن : استفاده از رنگ های خنثی در طراحی

1-degrassi-living-room

ایده هایی برای طراحی اتاق نشیمن های کوچک به سبک مدرن (قسمت اول)

اتاق نشیمن خاکستری-12

استفاده از تم رنگ خاکستری در مبلمان و اکسسوری های اتاق نشیمن

فهرست
0
افکار شما را دوست دارم، لطفا نظر دهیدx