کاغذ دیواری-7

چطور مقدار مورد نیازمان از کاغذ دیواری را محاسبه کنیم؟

پس از اتمام ساخت یک پروژه معماری وقت آن است که روکشی که چهره مرئی فضای داخلی را تشکیل خواهد داد نصب شود. کاغذ دیواری (که روشی کارآمد در اضافه کردن رنگ و طراحی به اتاقها است) معمولا بر اساس مساحتی که می خواهیم پوشش دهیم معین می شود و کار را بایستی با محاسبه دقیق مساحت هر سطح شروع کنیم.
این کار درمورد دیوارهایی با ابعاد استاندارد می تواند کار راحتی باشد اما درمورد طراحی ها و سطوح پیچیده می تواند بدبیاری یا هزینه غیرضروری به بار آورد. ما اینجا نکاتی را ارائه می کنیم تا بتوانید تخمین مورد نظر را تا حد ممکن دقیق و کارآمد کنید.


کاغذ دیواری با طرح های تک رنگ یا الگوهای آسان.

قبل از هر محاسبه ای بایستی از نوع کاغذی که می خواهید استفاده کنید مطلع باشید. بسته به ابعاد هر پروژه ای، برخی از کاغذها به شکل رول هایی با اندازه های از پیش تعیین شده فروخته می شوند، در حالیکه تولید بقیه وابسته به سفارش است.

کاغذ دیواری-10

موقع انتخاب طرح های ساده، اولین قدم برای تعیین مقدار کاغذ مورد نیاز برای یک سطح محاسبه مساحت آن سطح است. اگر درباره یک دیوار کامل حرف می زنیم اساسا بایستی ارتفاعش تا سقف را در طولش ضرب کرده و مساحت قسمتی را که نمی خواهید پوشش دهید (درها، پنجره ها، گچ بری ها، پریزهای برق، مبلمان داخلی چسبیده به دیوار، و غیره) از مقدار به دست آمده کم کنید. به یاد داشته باشید که موقع نصب، کاغذ بایستی چند میلیمتر روی هم بیفتند.

کاغذ دیواری-11
روی دیواری با ۲.۵ متر ارتفاع و ۳ متر طول مساحتی که بایستی پوشانده شود ۷.۵ متر مربع است. اگر در این دیوار دری با ۲ متر ارتفاع و ۷۰ سانتی متر عرض داشته باشید بایستی از ۷.۵ متر مربع ۱.۴ متر مربع را کم کنید (۶.۱ = ۱.۴ – ۷.۵ ) همین کار بایستی روی طول و عرض کاغذ نیز تکرار شود. یک رول کاغذ به طول ۰.۷ متر عرض و ۵ متر طول می تواند مساحتی به اندازه ۳.۵ متر مربع را ب‍پوشاند. با تقسیم مساحت دیوار بر مساحت رول کاغذ مشاهده می کنیم که ۱.۷۵ رول برای پوشاندن کل دیوار مورد نیاز است، که البته در صورت خرید دو رول بخشی از کاغذ بدون استفاده باقی خواهد ماند.

کاغذ دیواری-14
وقتی می خواهید همه ارتفاع دیوارها را بپوشانید و از ایجاد تکه های زائد نیز جلوگیری کنید، می توانید تعداد رول هایی را که برای پوشاندن کل ارتفاع دیوار لازم است محاسبه کنید و طول کاغذ را بر ارتفاع دیوار تقسیم کنید. در مثال قبلی، با یک رول کاغذ می توان دو برابر ارتفاع دیوار را پوشاند (۲ = ۲.۵ / ۵) که یعنی اگر عرض کاغذ ۰.۷ باشد تا عرض ۱.۴ پوشانده می شود (۱.۴ = ۲* ۰.۷) . با دو رول ما می توانیم تقریبا همه دیوار را با استفاده از کاغذ اضافی باقی مانده جهت پوشاندن قسمتهای جا مانده از دیوار بپوشانیم.

کاغذ دیواری-9
کاغذ دیواری های با طرح پیچیده

هنگام انتخاب کاغذهایی با طرح های پیچیده تر توجه به این نکته مهم است که هرچند کاغذ بیشتری نسبت به نیازمان بخریم، کاغذ اضافی ممکن است با قسمت های پوشیده نشده مطابقت نداشته باشد. در این موارد آزمایش های نصب روی سطوح، مثلا از طریق مونتاژ یا تدوین های عکسی، جهت تسهیل کار توصیه می شود. به این ترتیب می توانیم پیش بینی کنیم که کاغذ بعد از نصب چطور به نظر خواهد رسید و نیز می توانیم تعداد دقیق رول های مورد نیاز و مقدار کاغذ اضافی باقی مانده را محاسبه کنیم.

کاغذ دیواری-8
در کاغذ دیواری های سفارشی مقدار کاغذ مورد استفاده می تواند با اندازه گیری تکرار الگوی طرح کاغذ تخمین زده شود. فرض کنید در کاغذ مثال قبل طرح به صورت عمودی هر ۰.۷ متر تکرار می شود. اگر ارتفاع دیوار را بر اندازه تکرار طرح تقسیم کنیم (۳.۶ = ۰.۷ / ۲.۵) طرح به ازای هر نوار واقع روی دیوار ۳.۶ دفعه تکرار خواهد شد. اگر این عدد را جهت اطمینان از اینکه “همه قطعات پازل را خواهیم داشت” به ۴ روند کنیم برای پوشاندن کل دیوار لازم است که الگو بیست بار تکرار شود. البته ممکن است با لحاظ وجودِ “در” ۳ قطعه حذف شود. در کل، ۱۷ بار تکرار لازم است که یعنی ۱۱.۹ متر کاغذ.

کاغذ دیواری-5

مطمئنا کاغذ دیواری منبع خوبی برای تامین زیبایی اتاق است و می تواند بهترین ویژگی های فضای طراحی شده را برجسته کند. در ادامه، برخی از پروژه هایی را که در آنها از کاغذ دیواری به نفع فضا و معماری استفاده شده مرور کنید.

کاغذ دیواری-14
کاغذ دیواری-13
کاغذ دیواری-12
کاغذ دیواری-11
کاغذ دیواری-10
کاغذ دیواری-9
کاغذ دیواری-8
کاغذ دیواری-7
کاغذ دیواری-6
کاغذ دیواری-5
کاغذ دیواری-4
کاغذ دیواری-3
کاغذ دیواری-2
کاغذ دیواری-14
0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

#برچسب

متریالمجله معماریمطالب آموزشیمقاله

مطالب مرتبط

6-kent

ایده هایی برای طراحی آشپزخانه در پالت رنگ سیاه و سفید و چوبی

انتخاب بهترین مواد برای ساخت میز کار(پیشخوان) آشپزخانه (قسمت اول )

خانه دفتری-16

23 ایده برای تبدیل قسمتی از خانه به دفتر خانه

بدترین رنگ های رنگی 6

نکاتی مفید برای انتخاب رنگ های مناسب برای محیط ها و فضاهای کوچک

صندلی-6

پانزده اتاق نشیمن مدرن با صندلی های تکی

رنگ برای فنگ شویی_2

نحوه استفاده از رنگ برای فنگ شویی خوب در خانه یا محل کار شما

پلی کربنات در ساختمان سازی-5

استفاده از پلی کربنات در ساختمان سازی

پرده

راهنمای انتخاب پرده مناسب برای خانه

نکاتی درباره روشنایی خانه-2

نورپردازی چگونه بر روحیه ما تاثیر می گذارد؟

فهرست
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x