نکاتی درباره روشنایی خانه-2

نورپردازی چگونه بر روحیه ما تاثیر می گذارد؟

شما به احتمال زیاد این متن را در محیط داخلی و بسته ای با چراغ های روشن می خوانید. زندگی مدرن برای بیشتر مردم مستلزم گذران بخش عمده روز در اتاق های در بسته و غوطه وری زیر مجموعه ای از نورهای مختلف چراغ های مصنوعی و طبیعی است. اما هرچند نور مصنوعی امکانات بیشماری برای آدمی فراهم آورده، در بدن او (که طی هزاران سال طوری تکامل یافته تا به محرک نور خورشید در روز و تاریکی در شب پاسخ دهد) باعث اختلال هایی نیز شده. این پاسخگویی به نور طبیعی را چرخه یا ریتم شبانه روزی (ساعت بیولوژیکی) می نامند که بیانگر چرخه بیولوژیکی بیست و چهار ساعته تقریبا همه موجودات زنده است. ساعت بیولوژیک در درجه اول تحت تاثیر دریافت نور است اما دما و سایر محرک ها نیز در فرایند آن موثر اند.

نکاتی درباره روشنایی خانه-5

ساعت بیولوژیک ما در قسمتی از مغز به نام هیپوتالاموس قرار دارد که به نور گیرنده های واقع در سرتاسر بدن (مثل شبکیه چشم) متصل است. این گیرنده ها موظف به هماهنگ کردن ساعت درونی مان با نوری هستند که ما در طول روز جذب می کنیم. شناخت این چرخه شبانه روزی از آن جهت مهم است که ریتم های طبیعی بدن، خواب، روحیه، بیداری، هضم غذا، کنترل دما، و حتی بازسازی سلولها را تحت شعاع قرار می دهد. تحقیقات نشان می دهد که میزان معینی از نور خلق و خو و سطح انرژی آدم را بهبود می بخشد، درحالیکه نورپردازی بد و ضعیف منجر به تشدید افسردگی و سایر کمبودهای بدن می شود. نوع و میزان نور به طور مستقیم بر تمرکز، اشتها، خلق و خو، و بسیاری از جنبه های دیگر زندگی روزمره تاثیر می گذارد.

نکاتی درباره روشنایی خانه-3
اما در شرایطی که ما بیشتر وقت مان را در محیط هایی غرق در نور مصنوعی می گذرانیم یا وقتی آخرین کاری که قبل از خواب و اولین کاری که پس از بیدار شدن انجام می دهیم چک کردن گوشی مان است چطور می توانیم ساعت بیولوژیکی سالمی داشته باشیم؟ معمارها چطور می توانند از نورپردازی برای ارتقای سلامت ساعت بیولوژیکی بدن و در نتیجه ارتقای سلامت زندگی استفاده کنند؟ محققان تقلید از چرخه نور روزانه را با نور مصنوعی توصیه می کنند. نورهای روشن تر و قوی تر برای صبح و طول روز و نورهای ضعیف تر برای شب پیشنهاد می شود. هر وضعیتی غیر از این می تواند باعث اختلال در ساعت بیولوژیک یا اختلال در برنامه خواب مان یا بی حالی در طول روز شود. مطالعه ای در دانشگاه تورنتو اهمیت شدت نور را نشان می دهد و بیانگر این امر است که نورهای روشن “واکنش هیجانی اولیه ما را به یک محرک تشدید می کند” و “تاثیراتش می تواند هم مثبت و هم منفی باشد”.

نکاتی درباره روشنایی خانه-11

درجه حرارت طیفی نور (دمای رنگ) نیز به میزان زیادی بر بدن انسان تاثیر می گذارد. هرچه دمای رنگ ( که به طور معمول با مقیاس کلوین k نشان داده می شود) بالاتر باشد نور روشن تر و سرد تر خواهد بود. در این مورد منظور از “گرم” و “سرد” حرارت فیزیکی لامپ نیست بلکه شدت و رنگ نور است. نورهای گرم محیط را دلپذیرتر و آرامشبخش تر می کند در حالیکه نورهای سرد محیط را مهیج تر و محرک تر می کند و می تواند ما را هشیارتر و متمرکزتر کرده و سطح بهره وری مان را افزایش دهد. همچنین نور آبی سطح هورمون ملاتونین را که مرتبط با خواب است کاهش داده و باعث می شود احساس هشیاری و بیداری بیشتری کنیم. کامپیوترها و صفحات موبایل میزان زیادی رنگ آبی ساطع می کنند و در نتیجه آخرین باری که قبل از خواب به ایمیل مان سر می زنیم می تواند از راحتی خواب مان به میزان زیادی بکاهد. ولی وقتی از آن به طور هوشمندانه استفاده کنیم این نور می تواند برای فضاهایی که ذهن بایستی سریع و هشیارانه کار کند (مثل اتاق جلسه، آشپزخانه های صنعتی، و حتی کارخانه ها که تمرکز بالایی در آنها لازم است) ایده آل باشد.

نکاتی درباره روشنایی خانه-8

دمای رنگ نور زرد مشابه است با غروب و طلوع که بدن در آن مواقع عموما راحت و آسوده است. برای اینکه به منطقی بودن این مساله پی ببریم کافی است به این فکر کنیم که تا این اواخر بشر در شب در معرض نور شدید نبود بلکه تنها در معرض نور ماه و آتش بود. نورپردازی گرم و غیرمستقیم و ضعیف عموما محیط را راحت تر و افراد را آرام تر می کند. گرچه این نور برای محیط کار که در آن نیاز به کارایی و بهره وری هست انتخاب خوبی نیست اما می تواند برای یک رستوران یا یک استراحتگاه یا یک اتاق خواب مفید باشد.

نکاتی درباره روشنایی خانه-9
کارشناسان به توافق رسیده اند که استفاده از نور آفتاب در طول روز و اجتناب از نور آبی یا سرد در هنگام خواب می تواند کیفیت خواب را افزایش دهد و بر سلامتی و بهره وری افراد تاثیر خوبی بگذارد. و هرچند کنترل نورپردازی همه محیط ها وفضاهایی که در آنها ساکن هستیم غیرممکن است اما اطلاع از تاثیر نورپردازی بر بدن هایمان می تواند باعث شود که در خصوص برخی از انتخاب هایی که در صورت بی اطلاعی بدون مکث انجام می دهیم عجله نکرده و کمی بیشتر فکر کنیم، چه این انتخاب خرید لامپی برای فروش در سوپرمارکت باشد یا چک کردن دوباره گوشی مان قبل از خواب.

[/vc_column_text]

نکاتی درباره روشنایی خانه-12
نکاتی درباره روشنایی خانه-11
نکاتی درباره روشنایی خانه-10
نکاتی درباره روشنایی خانه-9
نکاتی درباره روشنایی خانه-8
نکاتی درباره روشنایی خانه-7
نکاتی درباره روشنایی خانه-6
نکاتی درباره روشنایی خانه-5
نکاتی درباره روشنایی خانه-4
نکاتی درباره روشنایی خانه-3
نکاتی درباره روشنایی خانه-2
نکاتی درباره روشنایی خانه-1
نکاتی درباره روشنایی خانه
نکاتی درباره روشنایی خانه-12
0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

#برچسب

مجله معماریمطالب آموزشیمقاله

مطالب مرتبط

توضیحاتی مختصر و مفید در مورد لامپ های کم مصرف و نحوه انتخاب آن ها

فولاد کورتن(Corten Steel )-5

ویژگی های فولاد کورتن ،و نمونه های استفاده شده در ساختمان

چوب

مزیت های استفاده از چوب در طراحی ساختمان های تجاری و صنعتی

معماری به رنگ سیاه(مشکی)19

معماری به رنگ سیاه(مشکی): گزیده ای از بهترین فضاهای داخلی به رنگ سیاه

پنچ ترفند موثر برای طراحی اتاق خواب کودکان

پنچ ترفند موثر برای طراحی اتاق خواب کودکان

فرش مناسب زیر تخت خود_1

چگونه فرش مناسب زیر تخت خود را انتخاب کنیم

مصالح ساختمای-11

کدام مواد یا مصالح ساختمانی برای بازیافت آسانتر هستند؟

5 موردی که خانه شما برای زمستان نیاز دارد

پنج مورد از وسایل مورد نیاز در زمستان که خانه شما به آن ها نیاز دارد

انتخاب بهترین مواد برای ساخت میز کار(پیشخوان) آشپزخانه (قسمت اول )

فهرست
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x