نرم افزار BIM چیست؟-7

222نرم افزار BIM چیست؟/چگونه BIM می تواند نوسازی و بازپرداخت ساختمان را مؤثرتر جلوه دهد

مدل سازی اطلاعات ساختمان (BIM) یک کلمه اختصاری متداول در بین معماران است. بیشتر دفاتر و متخصصان در حال حاضر در حال مهاجرت یا در حال برنامه ریزی برای تغییر این سیستم هستند که ویژگی های جسمی و عملکردی یک ساختمان را نشان می دهد و اطلاعات مختلفی را در مورد کلیه مؤلفه های موجود در یک پروژه نشان می دهد. از طریق نرم افزار BIM می توان به صورت دیجیتالی یک یا چند مدل مجازی دقیق یک ساختمان را ایجاد کرد که کنترل هزینه و کارایی بیشتری را در کار فراهم می کند. همچنین امکان شبیه سازی ساختمان ، درک رفتار آن قبل از شروع ساخت و پشتیبانی از پروژه در سراسر مراحل آن ، از جمله بعد از ساخت و ساز یا پیاده سازی و تخریب امکان پذیر است.

روش BIM بیشتر برای پروژه های جدید ساخت و ساز توسعه یافته است و پتانسیل آن برای بازسازی و مقاوم سازی هنوز کمتر مورد بررسی قرار گرفته است. اگر توجه به نیازهای اجتماعی را برای بهبود کیفیت فضایی و عملکرد ضعیف اکثر قریب به اتفاق موجود از ساختمان های موجود ، به ویژه در رابطه با مصرف انرژی در نظر بگیریم ، BIM می تواند در ساخت مقاوم سازی و نوسازی ها کارآمدتر ، هوشمندانه و پایدار باشد.

نرم افزار BIM چیست؟-1

برای دستیابی به کنترل بهتر مراحل پروژه ، چندین دولت ، شرکت و صاحبان درخواست تهیه پروژه در BIM را داده اند که اجازه می دهد جزئیات بیشتری در بودجه و برنامه ریزی برای نگهداری پیشگیرانه برای پروژه فراهم شود. از BIM می توان برای پیش بینی خطاهای احتمالی در تولید طرح ها برای مناطق مختلف پروژه و همچنین بررسی تأثیر تصمیمات طراحی و شناسایی ناسازگاری بین سیستم ها استفاده کرد. پروژه ای که روی یک پلت فرم BIM آغاز شده است ، رویکردی کاملاً متفاوت از CAD دارد ، زیرا نه تنها مشهودترین هندسه آن نمایان می شود ، بلکه تمام اجزای آن و حتی عناصری که هنوز کاملاً مشهود نیستند می توانند بر تصمیمات طراحی تأثیر بگذارند.

نرم افزار BIM چیست؟-6
بدون تردید ، کار با نوسازی ها همیشه کمی خطرناک تر از شروع کار از ابتدا است. در این فرایند شگفتی های دلپذیر و ناخوشایند وجود دارد که نیاز به وضوح سریع و دقیق دارد تا از اتلاف وقت و مهمتر از همه منابع جلوگیری شود. برای کاهش احتمال خرابی ها ، اولین قدم سرمایه گذاری در تحقیق و بازنمایی دیجیتالی محیط یا ساختمان است. برای این کار ، همه چیز از نقشه های 2 بعدی CAD یا مجموعه های سند ساختمانی اطلاعات ارزشمندی برای ایجاد یک مدل ساختمان است. البته اگر ساختمان قدیمی تر باشد ، بسیار محتمل است که تمام اسناد روی کاغذ باشند ، به اسکن و کار اضافی احتیاج دارند. شرکت هایی وجود دارند که در نظرسنجی تخصص دارند و همچنین فرایندهایی که دیجیتالی محیط را با استفاده از لیزرها و اسکنرها از طریق ابرهای نقطه یا فتوگرامتری ضبط می کنند ، حتی می توان با استفاده از هواپیماهای بدون سرنشین نیز این کار را انجام داد.

نرم افزار BIM چیست؟-2

پس از گرفتن هندسه ، قسمت دشوارتر معرفی داده ها در مورد تاسیسات (لوله کشی ، HVAC ، برق) آغاز می شود. این ارزش کار را دارد ، از این رو ، از آنجا که با یک مدل خوب ساخته شده که برای بازسازی ساختمان صادق است ، ما یک بانک اطلاعاتی داریم که می توان در کل چرخه عمر آن ، از خود کار تا به بعد تعمیر و نگهداری برنامه ریزی شده ، از آن استفاده و به روز کرد. مهمتر از همه ، با یک مدل BIM می توان درک کرد و پیش بینی کرد که چگونه این پروژه به مرحله اجرا در خواهد آمد و چگونه با موضوعاتی مانند راحتی حرارتی ، دیداری و صوتی از جمله دیگران رفتار خواهد کرد. علاوه بر این ، شما می توانید مدل را ثبت کرده و کنترل بیشتری بر روی منشاء مواد ، فرآیندی که طی کرده اید و مقصد مناسب در صورت جداسازی کنترل داشته باشید.

نرم افزار BIM چیست؟-8

به عنوان مثال ، از طریق یک مدل BIM امکان شبیه سازی استفاده از نور طبیعی ، عناصر سایه زنی و حتی پتانسیل استفاده از انرژی فتوولتائیک در یک مکان معین وجود دارد. اگر این مدل به اندازه کافی کامل باشد که بتواند تأسیسات هیدرولیک و تهویه مطبوع را پوشش دهد ، امکان آزمایش و پیشنهاد اصلاحات خاص یا رادیکال وجود دارد که می تواند بهره وری سیستم را بهبود بخشد. البته نکته مهم این است که امکان مقایسه محاسبات قبلی و تعیین اینکه آیا سرمایه گذاری منطقی خواهد بود یا خیر ، وجود دارد. طراحان می توانند با جایگزین کردن روکش مخصوص نما برای سطح دیگری با سطح عایق بالاتر ، به سرعت عملکرد انرژی واقعی را تخمین بزنند ، یا مثلاً یک رنگ دیگر را آزمایش کنند. حتی یک گزارش سریع اعتباری کربن در مورد ساختمان ، ممیزی کلیه مواد و فرآیندهای لازم برای اخذ مجوز بعدی ممکن است.

نرم افزار BIM چیست؟

علاوه بر این ، BIM به همکاری بیشتر بین مشاوران و بازیگران مختلف درگیر در پروژه ، مدیریت بهتر زمان و گردش کار و مهمتر از همه کمک به تشخیص هرگونه تعارض و ناسازگاری که در کارهای نوسازی و مقاوم سازی بسیار معمول است ، کمک می کند. با موجودی عظیم ساختمانهای موجود در شهرهای ما ، همراه با نگرانی های نهفته در مورد حفاظت از منابع طبیعی و پایداری ، هیچ چیز طبیعی تر از تمرکز بر توسعه پروژه های توانبخشی و پایدارتر ، مقاوم تر و کارآمدتر برای استفاده مجدد نیست. BIM می تواند کمک زیادی به آن کند.

سایت

0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

#برچسب

ااادر حال ویرایش

مطالب مرتبط

OMA برنده مسابقه ای برای طراحی دو راه آهن متروکه شده شمال و جنوب حاشیه میلان

OMA برنده مسابقه ای، برای طراحی دو راه آهن متروکه شده شمال و جنوب حاشیه میلان

ترمینال دا لاپا

ترمینال دا لاپا در برزیل

اتاق خواب سبک صنعتی 13

طراحی اتاق خواب به سبک صنعتی: راهنمای ضروری

کاخ باز-2

کاخ باز/طراحی خانه مدرن در هند

درباره کاشی و سرامیک-سرویس بهداشتی-2

10 سؤال متداول درباره کاشی و سرامیک333

ایده های خلاقانه در اتاق خواب 2

ایده های خلاقانه در اتاق خواب مشترک برای اتاق بچه های مدرن

اتاق خواب مردانه 11

30 ایده اتاق خواب مردانه Evoking Style

بازسازی خانه قدیمی-7

بازسازی اسکوبار

خانه برای درختان-3

خانه بینه/خانه برای درختان در ویتنام

فهرست
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x