ویلای آفتابپرست20

معماری بی نظیر ویلای آفتاب پرست در اندونزی

“ویلای آفتاب پرست” در بوویت، روستایی در فضای سرسبز منطقه ساحلی جنوب غربی بالی، ساخته شده است. این ویلا در یک هکتار زمین مشرف به جنگلی متراکم و رودخانه‌ای آرام و در منطقه شیب داری با تفاوت ۱۱ متری بین دروازه آن و رودخانه‌ای که طول غربی ویلا را طی می‌کند ساخته شده است. با توجه به اینکه نواحی اطراف ویلا بسیار چشمگیر و زیبا بودند چالش اصلی معماری ویلا بود که بتواند با محیط اطراف خود ارتباط برقرار کرده و خود را به خوبی با توپوگرافی منطقه یکپارچه کند.

ویلای آفتابپرست13
ما با از بین بردن مرزهای بین محیط طبیعی و مصنوعی، روی ایده “معماری منظره” کار کردیم. در نتیجه به نظر می‌رسد ساختمان‌ها جزئی از زمین اطراف هستند که گاها در درون آن ناپدید می‌شوند و سپس در زمان دیگری دوباره از آن بیرون می‌آیند.

ویلای آفتابپرست8
ساختمان‌ها در سطوح مختلف زمین واقع شده‌اند و خطوط برجسته زمین را طوری دنبال می‌کنند که بتوانند از مناظر سمت رودخانه و جنگل استفاده کنند. چرخش واحدها در سطح زمین نیز از همین معیارها پیروی می‌کند و امکان ایجاد فضایی بین باغ‌ها را فراهم می‌آورد که برای زمینی با این شیب کار دشواری بوده است.

پلان ویلای آفتابپرست
مطابق معماری سنتی بالیایی غرفه‌های مختلف عملکردهای مختلفی داشته و همه فضاهای عمومی نیز در معرض عناصر طبیعی قرار گرفته‌اند. در ضمن اتاق‌های خواب و سایر فضاهای خصوصی دیگر مانند محل کار و سالن ورزشی و اتاق رسانه و سالن اجتماعات حجم قابل توجهی دارند.

ویلای آفتابپرست9

از لحظه‌ای که از در پارکینگ وارد می‌شویم و در ویلا مشغول گشت و گذار می‌شویم با دیدن مناظر و معماری به وجد می‌آییم. در سرتاسر ملک نمایی بی‌انتها از جنگل را می‌بینیم و وقتی در ادامه بازدید راه‌مان را جستجو می‌کنیم توی شکاف عمیقی در زمین فرو می‌رویم که راهی به اتاق خواب مهمان است و در عمق پایین‌تری قرار دارد.

ویلای آفتابپرست21

ساختمان اصلی که دو طبقه است بر اساس طرحی ساخته شده که طبق آن واحدهای مستطیلی روی هم و بر یک محور قرار می‌گیرند انگار که روی زمین قرا دارند. این واحدها از یک قاب بیرونی تشکیل شده‌اند که قاب داخلی را در جای خود نگه می‌دارد و از آن محافظت می‌کند؛ جایی که ساکنین تمایل به صرف وقت بیشتری در آن دارند.

ویلای آفتابپرست19
هدف از قاب بیرونی محافظت از عناصر سازنده سازه و تأمین عایق است. پشت بام‌های “استتار شده” تأثیر خنک کننده‌ای روی فضاهای زیرین دارد و به جمع‌آوری آب باران کمک می‌کند. همچنین از فضاهای زیر این قاب‌ها برای ذخیره کلیه تجهیزات فنی استفاده شده است.

ویلای آفتابپرست22
نتیجه این معماری ترکیبی از واحدهای مرتب و مدرن است اما در عین حال حس “طبیعی” و “ارگانیک” را هم القا می‌کند. ترکیب مواد سازنده سازه تا حد زیادی از مواد طبیعی و محلی تهیه شده است، به این معنی که نه تنها با این ابتکار می‌توان از تامین کنندگان محلی و صنعتگران حمایت کرد بلکه آلودگی صنعتی را نیز به حداقل رساند.

ویلای آفتابپرست15

سیستم‌های سبز نیز در این پروژه در نظر گرفته شده: علاوه بر خنک کننده غیرفعال و انتخاب مواد پایدار، می‌توان به استفاده از پانل‌های خورشیدی برای تولید برق و سیستم بازیافت آب و جمع آوری آب باران برای آبیاری باغ اشاره کرد.

ویلای آفتابپرست6

پلان ویلای آفتابپرست
پلان ویلای آفتابپرست1
پلان ویلای آفتابپرست2
پلان ویلای آفتابپرست
ویلای آفتابپرست
ویلای آفتابپرست1
ویلای آفتابپرست2
ویلای آفتابپرست3
ویلای آفتابپرست4
ویلای آفتابپرست5
ویلای آفتابپرست6
ویلای آفتابپرست7
ویلای آفتابپرست8
ویلای آفتابپرست9
ویلای آفتابپرست10
ویلای آفتابپرست11
ویلای آفتابپرست12
ویلای آفتابپرست13
ویلای آفتابپرست14
ویلای آفتابپرست15
ویلای آفتابپرست16
ویلای آفتابپرست47
ویلای آفتابپرست18
ویلای آفتابپرست19
ویلای آفتابپرست20
ویلای آفتابپرست21
ویلای آفتابپرست22
ویلای آفتابپرست23
پلان ویلای آفتابپرست
0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

#برچسب

فضاهای مسکونیمعماری

مطالب مرتبط

بیمارستان پارس رشت

طراحی و ساخت بیمارستان پارس رشت توسط تیم معماری موج جدید

طراحی باشگاه فایت باکس -شعبه مجموعه ورزشی انقلاب، دفتر معماری IID

انجمن هنرمندان صدرا

طراحی مرکز فرهنگی و عمومی انجمن هنرمندان نکست آفیس در حومه شهر صدرا

ساختار پارکینگ شهر سانتا مونیکا 8

طراحی پارکینگ شهر سانتا مونیکا شماره 6 در مرکز این شهر و نمای جذاب

طراحی جالب کفش فروشی

طراحی جالب فروشگاه کفش فیدنزا در ایتالیا

گالری سفید طراحی توسط تمرین فرآیند

طراحی و ساخت موزه هنره به نام گالری سفید توسط تیم تمرین فرآیند

مرکز هنرهای معاصر M17

بازسازی مرکز هنرهای معاصر M17در اوکراین

میدان زیستگاه

معماری بی نظیر میدان زیستگاه در استرالیا

هتل یاس

طراحی هتل یاس (Yas) در شهر ابوظبی امارات توسط Jestico و Whiles

فهرست
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x