ویلای آفتابپرست20

معماری بی نظیر ویلای آفتاب پرست در اندونزی

“ویلای آفتاب پرست” در بوویت، روستایی در فضای سرسبز منطقه ساحلی جنوب غربی بالی، ساخته شده است. این ویلا در یک هکتار زمین مشرف به جنگلی متراکم و رودخانه‌ای آرام و در منطقه شیب داری با تفاوت ۱۱ متری بین دروازه آن و رودخانه‌ای که طول غربی ویلا را طی می‌کند ساخته شده است. با توجه به اینکه نواحی اطراف ویلا بسیار چشمگیر و زیبا بودند چالش اصلی معماری ویلا بود که بتواند با محیط اطراف خود ارتباط برقرار کرده و خود را به خوبی با توپوگرافی منطقه یکپارچه کند.

ویلای آفتابپرست13
ما با از بین بردن مرزهای بین محیط طبیعی و مصنوعی، روی ایده “معماری منظره” کار کردیم. در نتیجه به نظر می‌رسد ساختمان‌ها جزئی از زمین اطراف هستند که گاها در درون آن ناپدید می‌شوند و سپس در زمان دیگری دوباره از آن بیرون می‌آیند.

ویلای آفتابپرست8
ساختمان‌ها در سطوح مختلف زمین واقع شده‌اند و خطوط برجسته زمین را طوری دنبال می‌کنند که بتوانند از مناظر سمت رودخانه و جنگل استفاده کنند. چرخش واحدها در سطح زمین نیز از همین معیارها پیروی می‌کند و امکان ایجاد فضایی بین باغ‌ها را فراهم می‌آورد که برای زمینی با این شیب کار دشواری بوده است.

پلان ویلای آفتابپرست
مطابق معماری سنتی بالیایی غرفه‌های مختلف عملکردهای مختلفی داشته و همه فضاهای عمومی نیز در معرض عناصر طبیعی قرار گرفته‌اند. در ضمن اتاق‌های خواب و سایر فضاهای خصوصی دیگر مانند محل کار و سالن ورزشی و اتاق رسانه و سالن اجتماعات حجم قابل توجهی دارند.

ویلای آفتابپرست9

از لحظه‌ای که از در پارکینگ وارد می‌شویم و در ویلا مشغول گشت و گذار می‌شویم با دیدن مناظر و معماری به وجد می‌آییم. در سرتاسر ملک نمایی بی‌انتها از جنگل را می‌بینیم و وقتی در ادامه بازدید راه‌مان را جستجو می‌کنیم توی شکاف عمیقی در زمین فرو می‌رویم که راهی به اتاق خواب مهمان است و در عمق پایین‌تری قرار دارد.

ویلای آفتابپرست21

ساختمان اصلی که دو طبقه است بر اساس طرحی ساخته شده که طبق آن واحدهای مستطیلی روی هم و بر یک محور قرار می‌گیرند انگار که روی زمین قرا دارند. این واحدها از یک قاب بیرونی تشکیل شده‌اند که قاب داخلی را در جای خود نگه می‌دارد و از آن محافظت می‌کند؛ جایی که ساکنین تمایل به صرف وقت بیشتری در آن دارند.

ویلای آفتابپرست19
هدف از قاب بیرونی محافظت از عناصر سازنده سازه و تأمین عایق است. پشت بام‌های “استتار شده” تأثیر خنک کننده‌ای روی فضاهای زیرین دارد و به جمع‌آوری آب باران کمک می‌کند. همچنین از فضاهای زیر این قاب‌ها برای ذخیره کلیه تجهیزات فنی استفاده شده است.

ویلای آفتابپرست22
نتیجه این معماری ترکیبی از واحدهای مرتب و مدرن است اما در عین حال حس “طبیعی” و “ارگانیک” را هم القا می‌کند. ترکیب مواد سازنده سازه تا حد زیادی از مواد طبیعی و محلی تهیه شده است، به این معنی که نه تنها با این ابتکار می‌توان از تامین کنندگان محلی و صنعتگران حمایت کرد بلکه آلودگی صنعتی را نیز به حداقل رساند.

ویلای آفتابپرست15

سیستم‌های سبز نیز در این پروژه در نظر گرفته شده: علاوه بر خنک کننده غیرفعال و انتخاب مواد پایدار، می‌توان به استفاده از پانل‌های خورشیدی برای تولید برق و سیستم بازیافت آب و جمع آوری آب باران برای آبیاری باغ اشاره کرد.

ویلای آفتابپرست6

پلان ویلای آفتابپرست
پلان ویلای آفتابپرست1
پلان ویلای آفتابپرست2
پلان ویلای آفتابپرست
ویلای آفتابپرست
ویلای آفتابپرست1
ویلای آفتابپرست2
ویلای آفتابپرست3
ویلای آفتابپرست4
ویلای آفتابپرست5
ویلای آفتابپرست6
ویلای آفتابپرست7
ویلای آفتابپرست8
ویلای آفتابپرست9
ویلای آفتابپرست10
ویلای آفتابپرست11
ویلای آفتابپرست12
ویلای آفتابپرست13
ویلای آفتابپرست14
ویلای آفتابپرست15
ویلای آفتابپرست16
ویلای آفتابپرست47
ویلای آفتابپرست18
ویلای آفتابپرست19
ویلای آفتابپرست20
ویلای آفتابپرست21
ویلای آفتابپرست22
ویلای آفتابپرست23
پلان ویلای آفتابپرست
0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

#برچسب

فضاهای مسکونیمعماری

مطالب مرتبط

طراحی کافه رستوران مدرن روزمزه ، گروه معماری کاما دیزاین

ویلا برای برادر بزرگتر / دفتر بعدی - علیرضا تقابونی

طراحی ویلای زیبا توسط علیرضا تغابنی در لواسان

دوبلکس دو خوابه 5

طراحی خانه ای دوبلکس و زیبا در تریبیکا

کلینیک دندانپزشکی داستان در شیراز ، استودیو معماری روایت

شرکت علم و فناوری Merck-8

طراحی سایت مرکز علم و فناوری Merck در دارمشتات آلمان

طرح برج زعفرانیه

طراحی ساختمان مفهومی توسط استودیو چالش

طراحی پارکینگ/پیوند شهری3

طراحی و ساخت پارکینگ برای ایجاد و برقراری پیوند شهری در گالتزارابوردا

خانه مادر / سپیده علمی4

تغییرات کلی واحد مسکونی در شهر کرج توسط معمار خانم سپیده علمی

مرکز ملی هنر Kaohsiung-8

مرکز ملی هنر Kaohsiung در تایوان ، بزرگترین مرکز هنرهای نمایشی در جهان

فهرست
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x