چوب

مزیت های استفاده از چوب در طراحی ساختمان های تجاری و صنعتی

هنگامی که صحبت از ساختمانهای تجاری و صنعتی می شود که باید به مدت طولانی دوام داشته باشند ، چوب ثابت می کند که مقاومت و استحکام لازم را دارد ، ضمن اینکه مزایای منحصر به فردی نسبت به فولاد و بتن دارد. در فضاهای خرده فروشی و اداری ، چوب نه تنها دوام قابل توجهی را ارائه می دهد ، بلکه گرمای زیبایی شناختی بسیار دلخواهی را که در چنین محیط هایی وجود ندارد ، ایجاد می کند. افزودن الوارهای انبوه به این فضاها نوعی احیای مدرن ساختمانهای قرون وسطا  است.

مقرون به صرفه بودن

داده های ساخت و ساز نشان می دهد که ساختمان های میانی در سراسر ایالات متحده به طور متوسط بنا های ساخته شده با بتن  ​​23٪ و فولاد 41٪ گران تر از ساختمان های چوبی هستند. به عنوان مثال ، در سال 2017 ، متوسط ​​قیمت ساختمانهای میان رده فولادی 208.4 دلار در هر فوت مربع و برای بتن 156.5 دلار در فوت مربع بود ، در مقایسه با چوب با 119.7 دلار در فوت مربع بود. در آمریکای شمالی ، این صرفه جویی در هزینه ها ناشی از تفاوت در مصالح و مصارف ساخت و ساز است ، اما ساختمانهای دارای قاب چوبی الزامات ایمنی و عملکردی را برآورده می کنند. بسیاری از جوامع دارای تعداد زیادی از پیمانکاران ماهر و با تجربه در زمینه ساخت  با چوب هستند و هزینه های کار را رقابتی و کارآمد در ساخت و ساز نگه می دارند .

7 مزیت استفاده از چوب در طراحی تجاری و صنعتی-4

 تطبیق پذیری و سازگاری

یکی از ویژگی های ساختمان های تجاری و صنعتی این است که آنها باید انعطاف پذیر باشند زیرا نیاز مستاجران با گذشت زمان تغییر می کند. به همین دلیل ، فضاها معمولاً طوری طراحی شده اند که ممکن است باز و بدون مانع باشند. در مورد فریم سقف ، گزینه های چند چوب وجود دارد که برای رسیدن به دهانه های طولانی لازم برای یک طرح کف باز ، وجود دارد.

سقف خرپایی قوی ، اقتصادی و سریع نصب می شود. آنها به لطف نرم افزار پیشرفته می توانند در شکل ها و پیکربندی های پیچیده مهندسی ساخته شوند و امکان هماهنگی آسان با سیستم های مکانیکی ، الکتریکی و لوله کشی را فراهم کنند. سقف های چوبی به طور مشابه با همتای های فولادی خود هستند ، با این که فلنج های بالا و پایین در مقابل خم شدن مقاومت می کنند و شبکه مرکزی در برابر نیروهای برشی مقاومت می کند.

تیرچه ها ستونی به طور معمول برای سقف های مسطح یا کم شیب دار با دهانه های تقریباً 30 پا استفاده می شوند. برای ساختمانهایی که دارای شبکه های ساختاری بزرگتر هستند ، یک سیستم سقف تخته ای از چوب با توجه به هزینه کمتری مواد ، زمان نصب سریع و عایق بودن می تواند مقرون به صرفه باشد. در آمریکای شمالی ، سیستم های پانل دار تمام چوب و ترکیبی رایج است.

مطالب پیشنهادی : متداول ترین طراحی های کانتر آشپزخانه با مزایا، معایب، و الهامات آن

7 مزیت استفاده از چوب در طراحی تجاری و صنعتی-5

سهولت استفاده

در حال حاضر بیشتر اجزای سازنده خانه ها قادر به ساخت خارج از سایت هستند و به محض ورود ، به راحتی مونتاژ می شوند. به خصوص در مورد ساختمانهای چوبی سنگین ، پیش ساخته های ساختمانی به معنای کاهش زمان ساخت در محل ، ساخت نسبتاً سریع و کارآمد  است. ساختمانهای چوبی می توانند در اکثر آب و هواها  و در تمام فصول سال احداث شوند و هرگونه تنظیم در محل ساده و سریع انجام می شود ، خصوصاً با توجه به انعطاف پذیری و تطبیق پذیری ساخته های چوبی که بسیار مثمرثمر است.

همچنین استفاده از چوب می تواند یک مزیت برای مکان های شغلی شهری باشد ، جایی که پیدا کردن فضای تهیه بتن و مخلوط کردن یا ساخت فولاد می تواند چالش برانگیز باشد. چوب می تواند به صورت محلی تهیه شود و به همین دلیل سریعاً با پیمانکاران چوب با تجربه تحویل داده می شود.

7 مزیت استفاده از چوب در طراحی تجاری و صنعتی-2

پایداری

چوب اغلب یک انتخاب محبوب برای پروژه های متمرکز بر پایداری و استفاده از مصالح ساختمانی تجدید پذیر است. به منظور ارزیابی فرصت های ساخت چوب در فروشگاه های بزرگ  ، یک مطالعه ارزیابی چرخه زندگی (LCA) در مورد یک فروشگاه بزرگ از جنس استیل با یک طبقه ، 54800 فوت مربعی در کالیفرنیا با یک ساختمان ساخته شده از مواد چوبی به همان اندازه انجام داده شد. .

این دو ساختمان دارای هندسه یکسان ، چیدمان سازه ، مساحت کف ناخالص و نقشه کف برابر هستند ، اما LCA نتیجه گرفت که تأثیرات زیست محیطی ساختمان چوب از نظر تمام شاخص ها به جز کاهش ازن (که برای چوب 5 درصد بالاتر بود) از ساختمان فولادی پایین تر است. . تاثیرات مواد اولیه از طریق تخریب ، دفع و همچنین مرحله اضافی بازیابی ، بازیافت ، استفاده مجدد در نظر گرفته شده بود.

در مقایسه با ساختمان فولادی ، ساختمان چوب 642 تن  دی اکسید کربن و 9116 گیگا ژول از انرژی غیرقابل استفاده را صرفه جویی می کند. در مرحله تولید مواد اولیه ، چوب به طور متوسط ​​30٪ کمتر در کل شاخص ها تأثیر می گذارد و برای حمل و نقل در پایان عمر بنا ، ساختمان چوبی دارای 11٪ تأثیر کمتری در تمام شاخص ها دارد.

7 مزیت استفاده از چوب در طراحی تجاری و صنعتی-7

زیبایی شناسی و فواید بیوفیلیک

زیبایی طبیعی چوب می تواند گرما ، بافت و شخصیت را به هر فضایی اضافه کند و مطالعات نشان داده است که افراد با چوب ارتباط مثبتی دارند و از نظر بصری جذاب است. خرپا های چوبی یا ستون های چوبی سنگین در معرض علاقه فوری به یک ساختمان تجاری قرار می گیرند و آن را از میدان وسیع فضاهای مشابه دیگر جدا می کنند.

طراحان همچنین به مزایای بیوفیلیک چوب که جذب می شوند ، افزوده می شوند. بیوفیلی تصریح می کند که انسان ها تمایل ذاتی به دنبال پیوند با طبیعت دارند. تصور می شود با استفاده از نور روز و مواد طبیعی ، از جمله چوب ، طرح هایی که طبیعت را به یک فضا می رساند ، آرامش بخش بوده و حتی بهره وری را نیز افزایش می دهد.

مطالب پیشنهادی : چطور مقدار مورد نیازمان از کاغذ دیواری را محاسبه کنیم؟

7 مزیت استفاده از چوب در طراحی تجاری و صنعتی-1

انتخاب و سفارشی سازی

“ساخت چوب” فقط به یک نوع سیستم یا محصول اطلاق نمی شود. شامل گزینه های قالب بندی چوب با ابعاد سنتی است ، اما شامل چوب های انبوه در معرض دید و محصولاتی مانند چوب با روکش متقاطع (CLT) ، چوب لایه ای  (NLT) ، و چوب لایه بندی شده (گلولام) نیز می شود. در میان این گزینه ها ، اهداف هر پروژه تجاری قابل دستیابی است.

گزینه های قاب بندی سقف در بالا مورد بحث قرار گرفت ، اما قاب بندی دیوار می تواند متنوع باشد. دیوارهای بلند چوبی ساخته شده از اندازه های بزرگتر چوب یا محصولات مهندسی شده چوب امکان پذیر است. هر سیستم مزایای مختلفی دارد و انتخاب سیستم براساس خواسته های پروژه هدایت می شود ، اما ساخت چوب به گونه ای قابل تنظیم و انعطاف پذیر است که پاسخگوی آن نیازها باشد.

مطالب پیشنهادی : تخته های چوبی: تفاوت بین ام. دی. پی/ام. دی .اف/تخته سه لایه و او. اس. بی چیست؟

7 مزیت استفاده از چوب در طراحی تجاری و صنعتی

دوام

هنگامی که چوب به درستی نگهداری شود ، می تواند صدها سال دوام آورد. نمونه های تاریخی در سراسر جهان قرن هاست که با حفظ و نگهدارنده های چوب ، دوام آن ها را افزایش می دهند. هنگامی که به طور صحیح درمان و نگهداری شود ، چوب می تواند در برابر عناصرمختلف مقاومت کند و تقریباً در هر شرایط جوی مناسب است.

ساخته های چوبی سنگین حتی می تواند با ایجاد یک لایه بیرونی از چوب در حالی که از نظر ساختاری پایدار است ، در برابر آتش نیز مقاومت کند. الوارهای سنگین و همچنین برخی از محصولات چوبی نسل بعدی که در این مقاله ذکر شده است ،  باعث افزایش پایداری و مقاومت ابعادی می شوند. ساختمانهای چوبی به واسطه زیبایی شناسی و راحتی خود ، از نظر صاحبان خود نیز مورد توجه  قرار می گیرند .

7 مزیت استفاده از چوب در طراحی تجاری و صنعتی-6

منبع : archdaily

 

0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

#برچسب

متریالمجله معماریمجموعه های تجاری و اداریمطالب آموزشیمقاله

مطالب مرتبط

طراحی مغازعینک فروشی

طراحی جالب فروشگاه عینک فروشی به مساحت 80 متر مربع در پرتغال

دیوار سیاه-4

راهکار هایی برای استفاده از رنگ سیاه در اتاق نشیمن

لوسترهایی حلقه-LED توسط LUUM-4

لوسترهایی با حلقه های عایق با نور LED توسط LUUM

لوستر شمع زیبا-7

استفاده از لوستر های شمع دار برای اتاق نشیمن

لوسترهای جذاب-6

استفاده از لوسترهای آنتلر در اتاق نشیمن و فضاهای خانه

9-just

طراحی سرویس بهداشتی کاشی کاری شده به سبک مدرن در آپارتمان ها

پنچ ترفند موثر برای طراحی اتاق خواب کودکان

پنچ ترفند موثر برای طراحی اتاق خواب کودکان

انبار مکعب

طراحی و ساخت انبار مکعب در اطراف تهران

فروشگاه جدید IKEAدر اتریش-2

شرکت IKEA در حال ساخت فروشگاه مرکزی بدون خودرو در اتریش است

فهرست
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x