بیوفیلی( biophilia)-4

فواید بیوفیلی (طبیعت گرایی) در معماری و فضاهای داخلی

اگر فردی تصور کند که آرامش کاملی را می یابد ، اولین تصویری است که به ذهن می رسد مکانی است که با طبیعت احاطه شده است ، خواه یک جنگل ، کوه ، دریا یا یک علفزار باشد. به ندرت می توان یک دفتر یا یک مرکز خرید را منبع آسایش و آرامش دانست. علیرغم این ، اکثر مردم تقریباً 80-90٪ از وقت خود را در داخل خانه می گذرانند و از خانه های خود به محل کار خود می روند.
معماران و طراحان اکنون در جستجوی راه حل های طراحی هستند که به خوبی در آینده طنین انداز شود ، و تبدیل به “بیوفیلی” به عنوان یک منبع مهم الهام بخش که باعث رفاه ، سلامتی و راحتی عاطفی می شود.

بیوفیلی( biophilia)-3

بیوفیلی چیست؟

از زمان ابتدایی ترین تمدنها ، طبیعت به عنوان زیستگاه طبیعی انسان ها ، فراهم آوردن پناهگاه ، غذا و داروهای درمانی استفاده می شد. انقلاب های صنعتی و تکنولوژیکی که به سرعت پیشرفت کرده و مدرنیته شده اند ، تعامل انسان با طبیعت را تغییر دادند. اصطلاح “بیوفیلی” در “یونانی باستان” به “عشق به زندگی” ترجمه می شود (فیلیا = عشق/ عاطفه). اگرچه این اصطلاح نسبتاً جدید به نظر می رسد و به تدریج در زمینه های معماری و طراحی داخلی گرایش پیدا می کند ، اما بیوفیلی ابتدا توسط روانشناس اریش فروم در سال 1964 مورد استفاده قرار گرفت ، سپس در دهه 1980 توسط زیست شناس ادوارد ایل ویلسون محبوب شد ، هنگامی که او تشخیص داد که چگونه شهرنشینی منجر به قطع ارتباط با طبیعت می شود.

بیوفیلی( biophilia)6
طراحی بیوفیلی چیست؟

مفهوم اصلی بیوفیلی بسیار ساده است: پیوند انسانها با طبیعت برای بهبود زندگی. چگونه معماران می توانند این ارتباط را انجام دهند؟ با ادغام طبیعت در طرح های آنها.

استراتژی اصلی این است که ویژگی های دنیای طبیعی مانند آب ، فضای سبز ، نور طبیعی ، المان هایی مانند چوب و سنگ را به فضاهای داخلی منتقل کنید. استفاده از اشکال و فرم های گیاهشناسی به جای طرح های سرراست از ویژگی های طرح های بیوفیلی و همچنین ایجاد رابطه بصری است ، به عنوان مثال نور فیمابینی در مقابل سایه.

بیوفیلی( biophilia)10

بیوفیلی( biophilia)11

چرا در محل کار خود نیاز به طراحی بیوفیلی داریم؟

مطالعات زیادی در مورد فواید ادغام طبیعت در محیط کار انجام شده است. یک کارمند به طور متوسط 8-9 ساعت روزانه در حال نشستن در داخل دفترکار می گذراند ، عادتی که در نهایت عوارض خود را بر بدن انسان می گذارد. تأثیرات منفی عبارتند از: کاهش میزان متابولیسم ، افزایش خطر ابتلا به دیابت و بیماری های قلبی ، افزایش خطر ابتلا به افسردگی ، کمردرد و گردن درد. به تازگی معماران در محیط کار مدرن طرح های بیوفیلیک یکپارچه به کاربرده اند که منجر به افزایش بهره وری و خلاقیت و کاهش غیبت کارمندان می شود. به عبارت دیگر ، هرچه بیشتر احساس نشود یا به نظرنرسد دفترکار است ، نتایج بهتری گرفته می شود.

بیوفیلی( biophilia)-5
چگونه طرح های بیوفیلی و چوب چگونه دست به دست می شوند؟

در حالی که روش های بسیاری برای ادغام طرح های بیوفیلی وجود دارد ، یک راه حل محبوب استفاده از چوب است. چوب یک ماده طبیعی و همه کاره است و با فضای بیرون ارتباط بسیار خوبی ایجاد می کند. مطالعات نشان داده اند چوب در جایی که دانه قابل مشاهده است ، سیستم عصبی خودآگاه را شل می کند ، و در نتیجه استرس را کم می کند.

بیوفیلی( biophilia)-1

از نظر ظاهری ، چوب به دلیل فراوانی انواع ، بافت ها و رنگ ها ، ارتباط بصری بی نظیری با طبیعت برقرار می کند. خواه از آن به عنوان کفپوش ، تابلو یا مبلمان استفاده شود ، جذابیت این مواد جهانی است. در حالی که برخی از معماران برای زیبا تر جلوه دادن چوب ، پولیش کردن چوب را انتخاب می کنند ، برخی دیگر از این مواد به همان شکلی که هست استفاده می کنند و پیچیدگی طراحی را که دانه های چوبی ارائه می دهند برجسته می کنند.

هنگام کارکردن ، چوب را می توان در همه نوع فضاهای داخلی (دفاتر ، هتل ها ، رستوران ها و خانه ها) استفاده کرد و هنوز هم همان ارتباط بصری و عاطفی را با طبیعت برقرار می کند. اغلب اوقات ، معماران چوب را با فضای سبز و فراوانی نور روز طبیعی ترکیب می کنند تا یک پالت طراحی بیوفیلی غنی را ایجاد کنند که بهزیستی را ارتقا می بخشد.

بیوفیلی( biophilia)چیست؟

بیوفیلی( biophilia)13
بیوفیلی( biophilia)12
بیوفیلی( biophilia)11
بیوفیلی( biophilia)10
بیوفیلی( biophilia)9
بیوفیلی( biophilia)8
بیوفیلی( biophilia)7
بیوفیلی( biophilia)6
بیوفیلی( biophilia)-5
بیوفیلی( biophilia)-4
بیوفیلی( biophilia)-3
بیوفیلی( biophilia)-2
بیوفیلی( biophilia)-1
بیوفیلی( biophilia)چیست؟
بیوفیلی( biophilia)13
0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

#برچسب

طراحی داخلیگیاهان خانگیمجله معماریمطالب آموزشیمعماریمقاله

مطالب مرتبط

اشتباهات طراحی 2

چهار مورد از رایج ترین اشتباهات طراحی اتاق خواب به همراه راه حل های ساده آنها

اتاق نشیمن روشن-2

ایده جالب استفاده از نورگیر های سقفی در اتاق نشیمن

طراحی باشگاه فایت باکس -شعبه مجموعه ورزشی انقلاب، دفتر معماری IID

طراحی جالب فضای سبزدرپشت بام ساختمان17

طراحی جالب فضای سبزدر پشت بام یک پارکینگ معمولی

ایده پنجره شاه نشین

ایده های ایجاد پنجره شاه نشین در خانه برای ساخت محیطی دنج

18-lah

اتاق خواب های سبک مدرن : استفاده از رنگ های خنثی در طراحی

طراحی ساختمان اداری-تجاری هور ، دفتر معماری فضای خاص

مجتمع گلنان پوراتوس طراحی توسطA1 معماری4

طراحی وساخت مجتمع چند منظوره گلنان پوراتوس توسط گروه معماری A1

چراغ آویز 9

راهنمای خرید چراغ آویز کنار تخت که اتاق خواب شما را تغییر خواهد داد

فهرست
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x