بیمارستان پارس رشت

طراحی و ساخت بیمارستان پارس رشت توسط تیم معماری موج جدید

 از نیمه دوم قرن بیستم تا امروز ، طراحی معماری ساختمانهای بیمارستان با تحولات بزرگی روبرو شده است. این تغییرات از نقشی اساسی برخوردار بوده که این نوع ساختمانها در بافت شهری به عنوان ویژگی های آن ایفای نقش می کنند.

بیمارستان پارس رشت1
بررسی های گسترده در مورد نوع شناسی مراکز درمانی فعلی در ایران منجر به چنین نتایج ناامید کننده ای شده است ، سالهاست که این ساختمان ها بر اساس تکرار برخی بلوک های از پیش طراحی شده ساخته شده اند که با یک پوسته در اطراف به عنوان ساختمان پوشیده شده اند و به عنوان ساختمان بیمارستان نهایی شده اند. بنابراین شبکه پیچیده ای از مسیر ها ایجاد شده که بیشتر راهروهای باریک و تاریک است و بیشتر باعث ایجاد احساس ترس و استرس در کاربران می شود ، از این رو این زمان برای تعریف و ارزیابی مجدد ارزشهای موثر بر بیمارستانها و مراکز درمانی است. خدماتی که کاربران را در طی تجربه خود در این نوع مراکز به آرامش می رساند.

مطالب پیشنهادی : طراحی مرکز بهداشت جدید پوررز در اسپانیا توسط MACA Estudio

بیمارستان پارس رشت2

طراحی بیمارستان پارس رشت

طراحی بیمارستان فقط به دلیل داشتن مقیاس بسیار زیاد در طراحی ، تبدیل به موضوعات بسیار مشکل آفرینی نمی شود بلکه نکات مهم و حیاتی به وجود می آید ، زیرا باید با توجه به اتصال اینگونه کارکردهای بسیار پیچیده که زمینه هایی از علوم پزشکی گرفته تا مهندسی ، روانشناسی و غیره را در بر می گیرد ، در نظر گرفته شود. این مناطق ذکر شده همیشه با تغییرات اساسی روبرو می شوند. بهترین راه حلها به طور مستقیم ارجحیت دارند که باید در نظر گرفته شوند که احساس راحتی را ترغیب کرده و استرس و درد را در بیماران کاهش می دهد ، مانند توزیع کامل مناطق ، شکل حجم ، تراز با متن سایت ، مشاهده فضای سبز، مبلمان ، مواد ، رنگ و نور.

بیمارستان پارس رشت

بیمارستان پارس رشت4

بیمارستان پارس رشت5

بیمارستان پارس رشت متعلق به بخش خصوصی است ، البته این واحدهای خصوصی به دنبال سود خود در طرح های خلاقانه و پیشگام هستند که برای داشتن بهترین خدمات به مشتری و جذب هرچه بیشتر به نقاط انگیزشی بسیار موثری تبدیل شده اند. بنابراین برای این واحدها ، کاربران هر دو مهمان گرانبها برای بیمارستان و همچنین تقاضای سلامتی هستندکه هزینه آن را پرداخت می کنند. کیفیت بهتر ساختمانها ، جذب مشتری بیشتر ، ارائه خدمات بهتر و کسب سود بیشتر ، هدف اصلی بوده است.

بیمارستان پارس رشت6
بیمارستان پارس رشت در مجموع 30000 مترمربع با تقریبا 160 تختخواب ساخته شده است ، در مجاورت یکی از شلوغ ترین جاده های شهر رشت واقع شده است که احتمال زیاد در آینده آلودگی صوتی خواهد داشت. برای داشتن آلودگی صوتی کمتر ، گسترش ساختمان در محل به گونه ای است که بیشترین فاصله را از جاده داشته باشد. مطابق با بافت شهر رشت، طراح سعی در تهیه جلوه های شیب دار کرده است.

بیمارستان پارس رشت7

طراحی بخش داخلی

مفهوم طراحی در طبقه همکف از داشتن فضای گسترده با ترکیب فضاهای تشخیصی ، بخش های اورژانس و کلینیک سرپایی که به بخش های دیگر به صورت عمودی و افقی از طریق دهلیز اصلی متصل شده است ، نقش اساسی در ادغام بخش های ساختمان ها در یک واحد دارد. مسیر پیاده رو داخلی باعت ایجاد انسجام و سلسله مراتب بین مناطق عمومی و خصوصی و ایجاد فضای نوری با استفاده کارآمد از نور روز و استفاده کمتر از انرژی الکتریکی شده است.

بیمارستان پارس رشت8
حفظ استمرار حرکت کاربران در فراتر از بخشهای ترمیم کننده در کلیه قسمتهای ساختمان به گونه ای امکان پذیر است که هیچگونه مزاحمی بین مناطق حفاظت شده و محافظت نشده ایجاد نکند.

مطالب پیشنهادی : بهره گیری از ایده های خلاقانه در طراحی کلینیک چشم پزشکی در لهستان

بیمارستان پارس رشت9

این ساختمان و فضاهای تولیدشده خاص آن برخلاف سایر مراکز بهداشتی درمانی ، فضاهای بسیار درخشان نیستند که در ترکیب با رنگهای خاص باعث افزایش راندمان استفاده از نور روز در فضای داخلی می شوند.

بیمارستان پارس رشت10

سایر بخش ها

نکته دیگر که در طراحی تأثیر گذاشته است ، در مورد طراحی به روشی متفاوت بود ، زیرا به نظر می رسد فضاهای ترمیم کننده از طریق حجم بسیار روشن ساختمان به حالت تعلیق درآمده اند ، بنابراین ظاهراً با این تقسیم هوشمندانه بین فضاها موضوع بحث کنترل عفونت به روش کاملی کنترل می شود.

بخش های پشتیبانی که تقریباً بسیار شلوغ بوده و در معرض خطر آتش سوزی قرار گرفته اند ، با فاصله ای به شکل سه حجم شیب دار در دو سطح قرار گرفته اند که فراوانی آنها را با یک خط سبز در اطراف تعریف کرده اند و تهویه طبیعی بسیار مناسبی دارند . البته از این تهویه در بخشهای اصلاح در ساخت و ساز جلوگیری شده که مانع گسترش عفونت شود.

بیمارستان پارس رشت12

این دهلیز در حال حاضر دارای پتانسیل بسیار مناسبی برای طراحی ساختمان بیمارستان است ، مکانی که نیاز به سازگاری بیشتر با روح فن آوری و سرعت رشد آن بطور خاص در این زمینه از علم دارد .

بیمارستان پارس رشت13

ورودی بیمارستان پارس رشت

در ورودی های بیمارستانی به سه نوع ورودی اصلی در ضلع جنوبی و درب اضطراری در ضلع شرقی ساختمان تقسیم می شود و سرانجام در پشت بام هلی پد وجود دارد که دسترسی عمودی ساختمان را ایجاد می کند. همه دسترسی ها در دهلیز متصل شده و سپس از طریق بخش اصلی ساختمان تقسیم می شوند.

بیمارستان پارس رشت9
كل حجم و فرم نما دارای تأثیر حیاتی در دعوت از كاربران و حمایت از احساس اطمینان آنها به این اماكن است زیرا معیارهای طراحی خاص آن سعی در ایجاد محلی برای آرامش و صبر و حضور در آنها دارد. روزها و شبها در این ساختمان به آنها احساس سرزندگی می بخشد ، همانطور که در روزها فضاهای روشن با میزان نفوذ کنترل شده از نور طبیعی در داخل با رنگهای زیبا در دیوارها و کفها باعث شده استرس آنها کمتر شود و در شب ، دهلیز درخشان در دل آهک درخشش مانند ستاره که مسیر سلامتی را نشان می دهد و احساس امید به زندگی را برای کاربران و بینندگان خارج بهبود می بخشد.

بیمارستان پارس رشت14

پلان بیمارستان پارس رشت

پلان بیمارستان پارس رشت1

پلان بیمارستان پارس رشت3

پلان بیمارستان پارس رشت5

پلان بیمارستان پارس رشت4

پلان بیمارستان پارس رشت6

رشت ، ایران
معماران: معماری موج جدید
مساحت: 30000.0 متر مربع
سال: 2016
عکس ها: پرهام تقیوف

منبع : archdaily

0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

#برچسب

مجموعه های بهداشتی و درمانیمعماریمعماری ایران

مطالب مرتبط

سقف های معلق (باز) 4

سقف های باز ، فرصتی برای طراحی خلاقانه و یکپارچه سازی محیط های کاری

مرکز نوآوری کسب و کار ایزنبرگ3

مرکز نوآوری کسب و کار ایزنبرگ طراحی شده توسط BIG-Bjarke Ingels

سینمایی آزاد

طراحی سینمای موقت و رو باز در مسکو روسیه به نام Garage Screen

طراحی کلبه جنگلی14

طراحی کلبه جنگلی جالب در نیوزلند

طراحی دفاتر راحت و کارآمد-13

ایده های برای طراحی دفاتر و پروژه های اداری راحت و کارآمد

خانه مادر / سپیده علمی4

تغییرات کلی واحد مسکونی در شهر کرج توسط معمار خانم سپیده علمی

خانه در ساحل آلنتجو-4

ویلا ی در ساحل آلنتجو که احترام به طبیعت در معماری را معنی کرده است

بازسازی ساختمان دو طبقه15

بازسازی ساختمان دو طبقه در برزیل با استفاده از سنگ مرمر سفید و گرانیت خاکستری

طراحی ساختمان اداری-تجاری هور ، دفتر معماری فضای خاص

فهرست
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x