سام پاسداران

طراحی مرکز خرید در تهران

 در اواخر دهه 1990 با ایجاد مراکز خرید در تهران ، سبک زندگی طبقه متوسط ​​تغییر یافت. مراکز خرید جدید از مزایایی مانند ایجاد تعامل بین مردم و شهر برخوردار بودند ، اما با افزایش ترافیک و مشکلات شهری به معضلات جدیدی منجر شدند.

سام پاسداران1

چالش بزرگ طراحی SamPasdaran ساخت یک مرکز خرید در یک خیابان باریک بود. در این پروژه علاوه بر تشویق شهروندان به تعامل با شهر و همچنین رعایت خواسته های مشتری از جمله افزایش حداکثر فضای تجاری ، باید از مشکلات از جمله ترافیک ، ازدحام بیش از حد و تخریب کیفیت زندگی جلوگیری کرد.

مطالب پیشنهادی : طراحی فروشگاه چند منظوره در همدان

پلان سام پاسداران

 سام پاسداران2

مرکز خرید در تهران

استراتژی معماران این بود که مغازه ها و مارک های تجاری را با تغییر برنامه نویسی پروژه از یک ساختمان تجاری به یک فروشگاه  منحصر به فرد تبدیل کنند. در استراتژی جدید ، علاوه بر داشتن کارکردهای محلی مانند سالن ورزشی ، کافه و هایپرمارکت ، فروشگاه در عملکرد اصلی خود با این شهر تعامل داشت. با این حال ، مشتریان آن فقط برای خرید کالاهای ویژه به این فروشگاه می آیند.

 سام پاسداران3
در مرحله اول ، معماران با ترسیم یک خط فرضی ، پروژه را به دو بخش تقسیم کرده و اقدامات مختلفی در برابر محیط برای آنها در نظر گرفته شد. قسمت پایین این خط فرضی مربوط به تعامل محلی و قسمت بالایی به طور کلی تعامل پروژه با شهر را نشان می داد.

مطالب پیشنهادی : طراحی مرکز خرید ارگ توسط استودیوی ARSH 4D

 سام پاسداران4

در زیر خط فرضی ، امکان ایجاد فضا برای حضور غیرفعال شهروندان با بریدن فرم در ورودی اصلی و همچنین دادن قسمت های فرم به خیابان ها فراهم شده است. علاوه بر این ، لحظات مکث عابر پیاده در مراحل ورودی به چشم انداز خیابان تبدیل شد. برش فرم در ضلع جنوبی و ایجاد حیاط باعث تشویق مردم به گردش در اطراف ساختمان می شود. یک سوپر مارکت مدرن با یک فضای صمیمی که به یک پاتوق محلی تبدیل شده و فقط برای پاسخگویی به نیازهای یک محله ارائه می شود ، محصول شکل گیری حیاط جنوبی است.

 سام پاسداران

پلان سام پاسداران1

تعامل با شهر

از طرف دیگر ، در قسمت فوقانی خط فرضی ، این پروژه می بایست با شهر تعامل بیشتری برقرار کند تا به دلیل حضور در آن ، نتواند نمای شهروندان را نادیده بگیرد. بنابراین با پیمایش شکل ساختمان ، یک سری تراس ایجاد شد و امکانات موجود در پشت بام ساختمان را بیشتر کرد. علاوه بر این ، خط آسمان خیابان به شکلی شکل گرفت که برای عابران پیاده ملموس باشد.

 سام پاسداران6
و در مرحله بعدی ، معماران این پروژه را به عنوان نشانه‌ای از شهر تعریف کرده که با افزایش خوانا بودن ساختمان در متن خیابان ، تصویر ذهنی شهروندان را از خیابان ایجاد می کند. موقعیت مکانی پروژه در محل جهت خیابان به سمت شرق امکان استفاده از منظره جنوب غربی شهر را از طریق یک قاب شفاف و یکپارچه فراهم کرده که نمای پانوراما از داخل ارائه می دهد. علاوه بر این ، چیدمان گردش عمودی در نما ، تعامل بین عابران پیاده شهری با شرکت کنندگان در پروژه را نشان می دهد به گونه ای که حرکت در داخل به نظر می رسدادامه حضور در خیابان است.

 سام پاسداران7
تغییر برنامه طراحی مجتمع تجاری به فروشگاه ، این پروژه را به عنوان سوژه قابل اعتماد شهری در خیابان تبدیل کرد به گونه ای که از طریق ساختمان ،شهر در پس زمینه کالاها و مارک ها قرار می گرفت و از خارج ، کل ساختمان قرار داشت. با حذف مغازه هایی که این برند را در فضاهای داخلی خود قرار داده است ، به عنوان ویترین مفهومی در نظر گرفته شده است. علاوه بر این ، این پروژه خود را به عنوان یک برند معرفی کرد.

 پلان سام پاسداران2

 پلان سام پاسداران3

 پلان سام پاسداران4

 پلان سام پاسداران5

 پلان سام پاسداران6

 پلان سام پاسداران7

 پلان سام پاسداران8

 پلان سام پاسداران9

تهران ، ایران
معماران: معماران رازان
مساحت: 15000.0 متر مربع
سال: 2018
عکس ها: استودیو دیود
سازندگان: FUJITEC ، سامسونگ

منبع : archdaily

0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

#برچسب

مجموعه های تجاری و اداریمعماری

مطالب مرتبط

طراحی پروژه معماری ساختمان مسکونی روزن ، سید حامد جعفری

شرکت داروسازی سیناگن

طراحی مجموعه اداری و شرکتی بیو دارویی سیناژن که در زمینی به مساحت 20000 متر مربع

ویلا فردیس

طراحی و ساخت پروژه ویلا باغ توسط گروه معماری DarianDesign

طراحی سالن زیبایی

طراحی سالن زیبایی به نام مه آبی در پکن

طراحی جالب فضای سبزدرپشت بام ساختمان17

طراحی جالب فضای سبزدر پشت بام یک پارکینگ معمولی

آپارتمان تاریک و دنج 6

طراحی آپارتمان یک خوابه به سبک اسکاندیناوی توسط دیویدسین در اورادا

طراحی دفتر کار/تهران-9

طراحی بخش داخلی دفتر مرکزی یک شرکت خصوصی توسط استودیوی باغ ایرانی

طراحی بیمارستان ضد زلزله

طراحی و ساخت بیمارستان جدید مانتا در سواحل اکوادور توسط استودیوی PMMT Architecture

انجمن هنرمندان صدرا

طراحی مرکز فرهنگی و عمومی انجمن هنرمندان نکست آفیس در حومه شهر صدرا

فهرست
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x