ساختمان مسکونی اندرزگو

طراحی ساختمان مسکونی اندرزگو توسط دفتر آینه

ساختمان مسکونی اندرزگو در پنج واحد و هر یک با سه اتاق خواب ، در زمینی به مساحت 215 متر مربع ساخته شده است. طبقه همکف شامل پارکینگ ، حیاط و ورودی است در حالی که اتاقهای انبار ، اتاق کار و سالن بدنسازی در زیرزمین قرار گرفته اند.

ساختمان مسکونی اندرزگو1پس از تثبیت حجم در شمال آن برای شکل دادن به پاسیو و تأمین نور روز برای قسمت شمالی پروژه ، منطقه خصوصی پروژه شامل اتاق خواب ها در شمال قرار داده شد ، در حالی که منطقه  عمومی نظیر اتاق نشیمن در جنوب به سمت نمای اصلی تنظیم شده است.  بین این دو منطقه ، در مرکز ساختمان ، منطقه گردش  قرار گرفته است.

ساختمان مسکونی اندرزگو2در طراحی فضاهای داخلی و نمای پروژه ، استراتژی در درجه اول بر سادگی و جلوگیری از پیچیدگی متمرکز شده است. این بنا در یک کوچه باریک قرار دارد که در آن ساختمانهای مجاور از نظر ارتفاع بلند ساخته شده اند. نگرانی معماران ، طراحی نمای ساختمان و ایجاد سطحی بود که فضاهای داخلی با کیفیت بالا را به ارمغان بیاورد.

ساختمان مسکونی اندرزگو3

نمای خارجی ساختمان مسکونی اندرزگو

 

با تهیه رنگ و بافت خاکستری مورد نیاز از طریق برش و مخلوط کردن سنگهای گرانی ، نمای بیرونی ساده ای ایجاد شد که علاوه بر کاهش هزینه های پروژه ، به نمای بصری کوچه نیز کمک می کند. برای رسیدن به هدف دیگر ، یعنی ایجاد فضاهای داخلی با کیفیت بالا ، مقداری حجم شفاف را به داخل نما وارد و در هر طبقه یک تراس ایجاد شد. آنها به شکل معمولی روی نما نیستند بلکه بیشتر به شکل فضاهای شفاف قرار گرفته در سایر فضاهای پروژه هستند.

با توجه به نمای خارجی و نیاز کاربران، تراس ها یا حیاط ها در قالب های مختلف ظاهر شده در حالی که در سطح مختلف روی یکدیگر قرار ندارند. آنها یا در دو طرف ساختمان دیده می شوند یا به عنوان یک عنصرکاربردی برای جدا کردن آشپزخانه از سالن میهمان عمل می کنند و مکانی مناسب برای نگهداری گیاهان یا سایر کارکردهای فرعی در آشپزخانه ایجاد می کنند .علاوه بر این ،سطوح سنگی ساخته شده از نما نیز وجود دارد. همراه با حیاط ها به فضای داخلی برخی از طبقه ها عمیق تر می شوند.

ساختمان مسکونی اندرزگو4مکان این پروژه در جهت غربی واقع شده است. به منظور کنترل تابش آفتاب آزار دهنده غرب در تابستان و حفظ حریم خصوصی حیاط ها ، یک پوسته متحرک چوبی ایجاد شد که شکل آن با سطح سنگی نما مطابقت کامل دارد. این امکان وجود دارد که در زمان های مختلف باز و بسته شود تا منظره و چراغ  را کنترل کند.

ساختمان مسکونی اندرزگو5

ساختمان مسکونی اندرزگو6

ساختمان مسکونی اندرزگو7

ساختمان مسکونی اندرزگو8

ساختمان مسکونی اندرزگو9

معماران: دفتر آینه
مساحت: 1136.0 متر مربع
سال ساخت: 1393
عکسها: فرشید نصرآبادی

منبع : archdaily

0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments

#برچسب

فضاهای مسکونیمعماریمعماری ایران

مطالب مرتبط

ویلای راوان

بازسازی یک ویلای متروکه در کلارآباد توسط بابک آبنار

ایسی برگر طراحی توسط استودیوی آدمون

طراحی و ساخت رستوران اسی برگر (Esi burger) در خیابان سهروردی

هتل بوتیک سنگ سیاه در شیراز-7

ساخت یک اقامتگاه سنتی در بافت تاریخی شیراز ، محله سنگ سیاه

مرکز نوآوری کسب و کار ایزنبرگ3

مرکز نوآوری کسب و کار ایزنبرگ طراحی شده توسط BIG-Bjarke Ingels

چوب

مزیت های استفاده از چوب در طراحی ساختمان های تجاری و صنعتی

مرکز دانشگده پزشکی

طراحی مرکز تحقیقات تخصصی مهندسی پزشکی و دانشگاه با آخرین پیشرفت های روز دنیا

طراحی خوابگاهی در ویتنام8

طراحی استراحتگاه VietNam در کشور ویتنام

ایستگاه اتوبوس سایبان 9

طراحی متفاوت ایستگاه اتوبوس در هلند

کلوپ مو VIP4 طراحی توسط استودیو معماری

بازسازی و طراحی آرایشگاه VIP در تهران با استفاده از المان های متقارن

فهرست
0
افکار شما را دوست دارم، لطفا نظر دهیدx