طراحی باشگاه فایت باکس -شعبه مجموعه ورزشی انقلاب، دفتر معماری IID

کاربری قبلی این پروژه یک رستوران بوده است. کارفرمای جدید خواستار تبدیل این فضا به یک باشگاه ورزشی بود. کارفرما از طراحان تقاضای طراحی یک فضای نوین برای تمرین جدیدی به نام هیت (HIIT) بود که علاوه بر زیبایی و جذابیت بصری، از لحاظ اقتصادی مقرون به صرفه نیز باشد. او همچنین می خواست تا طراحان یک طراحی کارآمد مبتنی بر ورزش هیت ارائه دهند. طراحان بر اساس خواسته های کارفرما، طراحی پروژه را آغاز کردند.

شیوه تمرینی این رشته ورزشی هوازی و متناوب، با شدت بالا است. بنابراین یکی از روشهای جدید و موثر برای چربی سوزی به حساب می آید. ایده اصلی آن هم با استفاده از فعالیت بالای بدنی در مدت زمان کوتاه است و از ورزش های رزمی مانند بوکس بهره برده است. یکی از چالش های اصلی در این پروژه، طراحی فضایی متناسب با نوع فعالیت این شاخه ورزشی بود. بدین صورت ده ایستگاه تمرینی طراحی شد و هر فرد باید به مدت ۳ دقیقه در هریک از این ایستگاه ها فعالیت داشته باشد. افراد به مدت ۳۰ دقیقه با فعالیت متوالی در تمامی ایستگاه ها، ضربان قلب را بالا می برند و در این صورت حداکثر میزان چربی سوزی را تجربه می کنند. با توجه به این که هزینه تجیزات ورزشی بالاست و کارفرما می خواست تا این پروژه با حداقل هزینه ها به اتمام برسد، سعی کردند تا از وسایل ساخت ایران استفاده کنند. این تجهیزات متناسب با تمرین های هوازی هستند و از لحاظ هزینه ای مقرون به صرفه می باشند.

ایده طراحی دیوار باشگاه هم منطبق با میزان افزایش ضربان قلب صورت گرفت و با خطوط موازی رینگ بوکس که یکی از روش های تمرینی این ورزش است، ترکیب شده است. طراحان خطوط دیوارهای تیره را به رنگ زرد رنگ آمیزی کرده تا بر طبق نظریه ایتن، درخشش بالایی را به فضا بیافزاید. همچنین این رنگ در هماهنگی با فعالیت های صورت گرفته در فضا به کار رفته است.

شدت بالای فعالیت های افراد در این فضا، ایده طراحی فضا را براساس رویکرد بروتالیسم قوت بخشید تا آنجا که تمام جزییات بنا مبتنی بر همین رویکرد طراحی شده اند. سقف ها و دیوارهای قبلی تخریب شده و دیوارهای داخلی مبتنی بر نیازهای عملکردی کاربری جدید ساخته شده اند. سقف ها با سازه کاملا نمایان بازسازی شده و درهای جدید نیز با مصالح فلزی کاملا نمایان ، حس واقعی مصالح بکار رفته در خود را نمایش می دهند. خطوط زرد در تمام فضاها امتداد یافته تا به طور مداوم به عنوان نماد حرکت و ادامه فعالیت به استفاده کنندگان انگیزه ببخشد.

طراحی نمای بیرونی پروژه شبیه به یک کانتینر است. متریال به کار رفته در آن فلزی بوده و دارای خطوطی برجسته و بدون تزئیات استو در سطح آن از نورهای مورب جهت نورپردازی در شب استفاده شده است. این ترکیب خطوط برجسته و نورپردازی، یادآور فعالیت های بدنی شدید این رشته ورزشی است که به عنوان ایده اصلی پروژه می باشد.

معماری: دفتر معماری IID

معماران مسئول: کاوه اخلاقی، وحید خلیلی

موقعیت: ایران، تهران

اجرای پروژه: آقای اسداللهی

ناظر: کاوه اخلاقی، وحید خلیلی

طراحی هویت سازمانی فایت باکس: خلیل مدادی

سال آغاز پروژه: ۱۳۹۷

سال اتمام پروژه: ۱۳۹۸

0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

#برچسب

مجموعه های ورزشیمعماریمعماری ایران

مطالب مرتبط

طراحی کلینیک دندانپزشکی هنری1

طراحی کلینیک دندانپزشکی هنری در سیدنی استرالیا با طراحی خاص

آپارتمان بوستان طراحی توسط علیدوست و همکاران

طراحی آپارتمان بوستان توسط آقای علیدوست و همکاران در تهران

ساختمان لوتوس و پارک مردم

طراحی ساختمان لوتوس توسط استودیو505

بالکن

خانه بالکنی : طراحی خانه ای مدرن با طراحی آینده نگرانه در مادرید

طراحی برج 71 واحد-11

طراحی برج با 71 واحد بین 53 تا 130 متر مربع در کلمبیا

موزه ارز-1

طراحی موزه جدید ارز در آنگولا

پردیس هوانوردی

گروه طراحی HENN پردیس هوانوردی سینو فرانسه را در چین طراحی می کند

طراحی مطب دندانپزشکی 3

طراحی و ساخت مطب دندانپزشکی در وودلند هیلز ، کالیفرنیا با تاکید بر سقف کاذب

دکوراسیون داخلی مدرن خانه رهنما ، دفتر معماری خانه طرح

فهرست
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x