طراحی سبک اسکاندیناوی_2

طراحی سبک اسکاندیناوی چیست؟ نکاتی که درباره این سبک باید بدانید.

دیوارهای سفید ، کف های چوبی ، مبلمان مدرن و عدم درهم ریختگی عناصر توصیف کننده یک اتاق به سبک اسکاندیناوی هستند. به  این نوع طراحی ناشی از تأثیرات بسیاری در شمال اروپا و با همکاری طراحان مستعد اسکاندیناویایی تکامل یافته است:

طراحی اسکاندیناوی چیست؟

طراحی سبک اسکاندیناوی_1
این نوع طراحی در اواسط دهه 1950 در بسیاری از کشورهای شمال اروپا آغاز شده و یکی از برجسته ترین سبک های طراحل داخلی در جهان است.

منطقه اسکاندیناوی

منطقه اسکاندیناوی مجموعه کشورهایی است که به طور سنتی به سه کشور شمال اروپا از جمله نروژ ، سوئد و دانمارک اشاره دارد.. اگرچه چندین شباهت تاریخی و فرهنگی بین این ملت ها وجود دارد ، اما بیش از چند تفاوت قابل توجه نیز وجود دارد. روشی که در آن تحت لوای دکوراسیون منزل متحد شده اند ، به اندازه تاریخ ، موضوع بازاریابی است و با تغییر فلسفه های اجتماعی در پایان دهه 1800 آغاز شده است.

مطالب پیشنهادی : معماری مدرن چیست؟

رمانتیسیسم در حال افول

جهان در اواخر قرن نوزدهم به سرعت در حال تغییر بود. انقلاب صنعتی امکانات قابل دسترسی روزمره برای زندگی را فراهم کرد و به سرعت در مقیاس جهانی بر تجارت و سیاست تأثیر گذاشت. مدرنیسم همه جا جوانه زده بود. از ترس تصرف ماشین آلات در تمام جنبه های زندگی ، تلاشی برای بازگشت به زندگی طبیعت آغاز شد.

یکی از این پندها از جنبش هنر و صنایع دستی به رهبری طراح ویلیام موریس بود. با استدلال برای “مطالعه دقیق طبیعت” ، موریس تلاش کرد تا مسیر اجتماعی ایجاد شده توسط صنعتی شدن در آن روز را معکوس کند. این جنبش یکی از آخرین نفسهای جنبش رمانتیک بود که جنبش Art Nouveau در اروپا نام داشت.

 آرت نوو  و جنگ جهانی اول

طراحی سبک اسکاندیناوی
در اوایل قرن 20 ، آرت نووو به عنوان “سبک جدید برای یک قرن جدید” مورد ستایش قرار گرفت. مانند اکثر جنبشهای هنری جدید ، آرت نوو از بسیاری جهات طرد فرمهای قبل از آن بود.

آرت نوو مانند جنبش هنرها و صنایع دستی از هنرهای تزئینی طراحی داخلی و همچنین هنرهای زیبا و معماری استقبال می کرد. هرچه اروپا به وقوع جنگ جهانی اول در سال 1914 نزدیکتر شد ، تفسیرهای اجتماعی بیشتر و بیشتر به هنر و معماری تبدیل شد. لحن انقلابی هنر اروپا از طریق جنبشهایی مانند آلمان باوهاوس ، سازه گرایان روسی و دادائیستهای سوئیس نمایانگر افكار و مفاهیم سنتی طبقه اجتماعی و اشراف بوده است.

با پایان یافتن جنگ در سال 1918 ، این سازه ها همانند طراحی های الهام گرفته از طبیعت آرت نوو ، نشانه هایی از ضعف را نشان می دادند. با وجود ویرانی یک جنگ جهانی ، تنها دو سال کوتاه پایان درگیری را از آغاز دهه 20 خروشان جدا کرد. تا سال 1925 ، طرح های طبیعت گرایانه آرت نوو تا حد زیادی توسط طراحی های هنری و خیره کننده بصری جایگزین شده بود.

 اگرچه هدف آن بزرگداشت دوران شکوفایی نادیده گرفته شده بود ، اما با شروع رکود بزرگ در سال 1929 ، سلطنت آرت نوو به عنوان سبک اصلی برجسته اشرافیت کندتر شده با آغاز جنگ جهانی دوم در سال 1939 به طور کامل متوقف شد.

مطالب پیشنهادی : سبک انگلیسی چیست؟ نکاتی که باید در تزیین خانه به این سبک رعایت کنید.

جنگ جهانی دوم و مدرنیسم

اگر جنگ جهانی اول شکافهای موجود در ساختارهای اشراف اروپا را آشکار کرد ، جنگ جهانی دوم آنها را کاملاً شکسته است. بیش از یک امپراتوری ویران شده و نگاه فلسفی اروپا در مورد هنر و جامعه نیز تغییر کرد و این تغییر در دکوراسیون منزل نیز مشهود بود.

تا این مرحله ، چه آرت دکو باشد ، چه آرت نوو یا هر یک از سبک های قبلی ، زیبایی در خانه مشیت کسانی بود که توانایی تهیه آن را داشتند. سطح پیچیدگی یا خودنمایی در طراحی بازتاب مستقیم وضعیت اجتماعی صاحب خانه بود. بزرگتر تقریباً همیشه به معنای بهتر بود. با این حال ، این احساس پس از جنگ تغییر کرد. مدرنیسم که تا حدودی با آرت نو آغاز شد ، شکل جدیدی به خود گرفت.

یک دوند جدید در طراحی خانه های اروپا

طراحی سبک اسکاندیناوی_4
با توجه به دو جنگ جهانی در همان نیم قرن ، این دیدگاه مشهور در اواسط قرن 20 بود که انسانها کار اشتباهی انجام می دهند. در نتیجه ، دنیای طراحی به دنبال پادزهری برای توتالیتاریسم بود ، كه  به سبک آلمان باوهاوس طراحی شده بود. اندیشه های اجتماعی جدید دموکراتیک اروپا را فرا گرفته بود. در طراحی ، آنها به صورت معکوس کردن قراردادهای قدیمی پیرامون زیبایی و موقعیت به وجود آمدند. زیبایی ، که زمانی به ثروتمندان اختصاص یافته بود ، و عملکردی که مورد نیاز همه بود ، ترکیب شدi و این محصولات برای همه مقرون به صرفه ساخته شد.

در همان زمان ، سالهای پس از جنگ جهانی دوم ملت های اسکاندیناوی را با هم متحد کردند. این امر به ویژه در حوزه طراحی صادق بود. از طریق مجموعه ای از کنفرانس ها در دهه 1940 در شهرهای اسکاندیناوی ، یک جنبش طراحی در حال شکل گیری بود.

طراحی در اسکاندیناوی

این رویکرد جدید برای طراحی ترکیبی از زیبایی ، سادگی و عملکرد بود. عنصر عملکرد برای مدتی با جنبش باهاوس در معماری اسکاندیناوی تأثیرگذار بود. آب و هوای خشن شمال اروپا ، به ویژه در زمستان ، مدتها بود که اسکاندیناوی ها را تحت تأثیر قرار داده بود تا به سودمندی و سادگی بسیار بالاتر از دکوراسیون اعطا کنند.

تدوین یک سبک خاص مدرنیستی اسکاندیناویایی ممکن است از دهه 40 آغاز شده باشد ، اما فقط در آغاز دهه 1950 بود که به عنوان موجودی قابل تشخیص شکل گرفت. سبک مدرن به شدت تحت تأثیر ظاهر طراحی اسکاندیناوی در صحنه جهانی در اوایل دهه 50 قرار گرفت. بیشتر چیدمان مبلمان ، حتی برای فضاهای کوچکتر ، ساده بوده و به کل فضا احساس راحتی می دهد که در دانمارکی hygge نامیده می شود.

با تأسیس جایزه Lunning ، که به عنوان جایزه نوبل طراحی اسکاندیناوی شناخته می شود ، یکی از اولین مراحل مهم برای شناخت گسترده رخ داد. این جایزه برای فردریک لونینگ ، واردکننده طرح های دانمارکی مستقر در نیویورک ، اهدا شد. این جایزه برای اولین بار در سال 1951 و هر سال پس از آن تا سال 1970 اهدا می شد.

گوردون گفت که طراحی اسکاندیناوی جایگزینی برای فاشیسم طراحی دوران نازی است. وی آن را “دموکراتیک ، طبیعی ، صمیمی و متمرکز بر خانه و خانواده و نه دولت” خواند. در 1954 ، گوردون “طراحی در اسکاندیناوی” را ترتیب داد ، یک نمایشگاه از بهترین طرح هایی که ملل جمعی باید ارائه دهند.

طراحی اسکاندیناوی در فضای داخلی

طراحی سبک اسکاندیناوی_3
زمانی که نمایشگاه گوردون به کار خود پایان داد ، طراحی اسکاندیناوی سبکی شناخته شده در سطح بین المللی بود ، سبکی که در ایالات متحده از طرفداران ویژه ای برخوردار بود. گرچه محبوبیت آن در بین دهه های 1960 تا 80 کاهش یافت ، اما تمرکز بر پایداری دهه 1990 و اوایل 2000 باعث روح تازه ای در آن شد.

اتاق هایی که به سبک اسکاندیناوی طراحی شده اند ، همانطور که امروزه آن را می شناسیم ،بر دیوارهای سفید برای پر نور ، یک پالت رنگ خنثی سنگین همراه با رنگ آمیزی ، بافت های طبیعی مانند چوب و سنگ ، پنجره ها و فرش ها و طرح های ساده که بر زیبایی مینیمالیستی تأکید دارند.

در اتاقی با طراحی اسکاندیناوی ، می توانید کف های چوبی برهنه و دیوارهای آجری سفید رنگی داشته باشید که بافت ناصافی ایجاد کرده و نور را از طریق پنجره های بزرگ به حداکثر برساند.

منبع : thespurce

0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

#برچسب

سبک های معماریطراحی داخلی

مطالب مرتبط

اتاق خواب سیاه 9

نمونه های خیره کننده ای از اتاق خواب های به رنگ سیاه

18-lah

اتاق خواب های سبک مدرن : استفاده از رنگ های خنثی در طراحی

اتاق زندگی خیره کننده-10

ایده هایی برای طراحی فضای داخلی خانه با پوست حیوانات

بازسازی خانه مهسا و حجت

بازسازی خانه مهسا و حجت با هزینه بسیار کم

سیمان فیبر(سیمان الیافی)-16

ایده های استفاده از سیمان الیافی در معماری و نمای ساختمان ها

ایده هایی برای طراحی اتاق های نشیمن کوچک به سبک مدرن ( قسمت دوم )

صندلی های زیبا سفید-6

استفاده از صندلی و مبلمان های سفید دراتاق های نشیمن

اقامتگاه ساحل آفتاب

ایده های طراحی و انتخاب مبلمان زیبا برای بالکن برای خانه های مدرن

نکته فنگ شویی برای دفتر خانه _5

نکات فنگ شویی برای دفتر کار خانه شما که باید رعایت شوند

فهرست
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x