آپارتمان22 متری-15

طراحی آپارتمانی به مساحت ۲۲ مترمربع در تایوان

این پروژه, پروژه نوسازی آپارتمانی قدیمی است که ۲۲ متر مربع مساحت و ۳.۳ متر ارتفاع داشت. با توجه به قیمت بالای مسکن در شهر تایپه، فضای زندگی که جوانان می توانند از عهده آن برآیند در یک دهه گذشته کوچکتر شده است. در مواجهه با چنین واحد مسکونی که جادار نیست اما هنوز از عهده همه کارکردهای اساسی زندگی برمی‌آید، نیازهای مشتری باید با دقت بیشتری مورد بررسی قرار گیرد. مشتریان بر این باورند که در محلی که برای مدت طولانی زندگی می کنند (نه یک اتاق برای اقامت کوتاه مدت) فضا به اندازه کارکرد اهمیت دارد، هرچند کل خانه ممکن است از بسیاری از اتاقهای هتل کوچکتر باشد. ما (مشتری و معمار) هر دو موافقیم که باید فضای اصلی را با فقط مبلمان ضروری پر کرد و فضایی را خالی گذاشت تا اطمینان حاصل شود که تجربه زندگی طولانی مدت برای ساکنین راحت خواهد بود.

 آپارتمان22 متری-9
به عنوان مثال مشتری‌ای را در نظر بگیرید که مجبور است برای کار به خارج از کشور مسافرت کند و بعد از اتمام کار و بازگشت به خانه همه آنچه نیاز دارد یک حمام گرم و یک خواب آرامشبخش است. علاوه بر حمام کاملاً مجهز، یک آشپزخانه کم حجم نیز مورد نیاز است و بیشتر فضای کمدها هم برای لباس و کتاب در نظر گرفته می‌شود. درضمن، مشتری امیدوار است که اتاق نشیمن برای یک مبل و یک میز ناهارخوری جا داشته باشد. چون بسیاری از ساکنان یک واحد کوچک در تایپه فقط می توانند وعده غذایی را روی مبل بخورند. علاوه بر اینها، اتاق چپ بایستی برای میهمان یا انجام برخی ورزش‌ها خالی یا خلوت باشد. با درک نیازها تصمیم گرفته‌ایم محدودیت فضا را بپذیریم و از آن به طور مؤثر استفاده کنیم.

 پلان آپارتمان22 متری-

در مرحله اول، دوش را با وان حمام تعویض کرده‌ایم و واشر آن به آشپزخانه منتقل شده. چون در تایوان نمی‌توان گاز را به یک خانه بدون بالکن لوله کشی کرد و یک بخاری برقی کوچک نمی تواند آب گرم کافی را برای حمام تأمین کند اتاق توالت را جوری طراحی می‌کنیم که فضایی برای ذخیره آب گرمکن ایجاد شود، به علاوه یک در کشویی با آینه که فضا را به لحاظ بصری تقویت می‌کند.

 آپارتمان22 متری-6
لوازم ثابت مثل کابینت آشپزخانه و کمد و قفسه به دیوار وصل شده‌اند تا از ارتفاع استفاده کامل شده و از ایجاد راهرو نیز جلوگیری شود. چون از کمد لباس زیاد استفاده می‌شود بایستی زیر قفسه قرار گیرد. اما هنوز هم می توان از قسمتی از فضا استفاده کرد؛ از آنجایی که ارتفاع این قسمت کم است و نمی‌توان در آن ایستاد در صورت استفاده از مبلمان در این قسمت مبلمان بایستی به حالت نشسته یا دراز کش و مانند تختخواب و میز استفاده شود.

 آپارتمان22 متری-13
محوطه تاتامی (نوعی کفپوش چوبی ژاپنی) و کابینت کنار پنجره باعث استفاده کامل از طاقچه شده و همچنین فضای ذخیره کافی و مناسبی هم فراهم می‌کند. دستگیره استیل سبک روی پله‌ها باعث افزایش جلوه بصری می‌شود و دیواره زیر آن شامل جای تلویزیون و دو کابینت پنهان برای کفش است. در اتاق نشیمن دو میز چوبی کنار دیوار وجود دارد که می تواند تبدیل به یک میز بار بلند شده و منجر به صرفه جویی در فضای اتاق شود و هم به عنوان میز ناهار خوری مورد استفاده باشد. به این ترتیب فضای خالی می تواند پاسخگوی نیازهای مختلف باشد و در نتیجه آپارتمان‌های کوچک خفه به نظر نرسند.

 آپارتمان22 متری-5

این واحد دارای نور طبیعی و تهویه کافی است و رنگهای اصلی مورد استفاده در آن سفید و بلوطی است که باعث می‌شود فضای خانه روشن و جادار به نظر برسد. همه تجهیزات و وسایل مطابق با محدودیت ها جاگذاری می شوند و در اندازه آنها هیچ گونه فشرده سازی نامناسبی صورت نمی‌گیرد. در شهری مانند تایپه که جا برای زندگی محدود است، امیدواریم این پروژه بتواند راه حل عملی خوبی برای افرادی که صاحب فضای کوچکی مانند این واحد هستند، فراهم کند.

 آپارتمان22 متری-11

پلان آپارتمان22 متری-1
پلان آپارتمان22 متری-
آپارتمان22 متری-15
آپارتمان22 متری-14
آپارتمان22 متری-13
آپارتمان22 متری-12
آپارتمان22 متری-11
آپارتمان22 متری-10
آپارتمان22 متری-9
آپارتمان22 متری-8
آپارتمان22 متری-7
آپارتمان22 متری-6
آپارتمان22 متری-5
آپارتمان22 متری-4
آپارتمان22 متری-3
آپارتمان22 متری-2
آپارتمان22 متری-1
آپارتمان22 متری-
پلان آپارتمان22 متری-1
0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

#برچسب

فضاهای مسکونیمعماری

مطالب مرتبط

طراحی شعبه بانک DSK_2

طراحی خلاقانه یکی از شعبه های بانک DSK

طراحی آپارتمان یک خوابه در کیف

طراحی کتابخانه

بازسازی انتشارات قدیمی در مادرید توسط معماران رودریگز و اوریول

طراحی اتاق انتظار

طراحی مطب پزشکی توسط جوشوا فلورین در مالدگم بلژیک

طراحی و معماری خانه سبز توسط مهدی پناهی

دوبلکس دو خوابه 5

طراحی خانه ای دوبلکس و زیبا در تریبیکا

خانه 7x7 در ویتنام

طراحی خانه کوچک 7×7 در ویتنام

بیمارستان پارس رشت

طراحی و ساخت بیمارستان پارس رشت توسط تیم معماری موج جدید

برندگان مسابقه ای طراحی ترمینال جدید راه آهن ریلی بالتیک در الیمیست ، تالین

طراحی مدرن ترمینال جدید خط راه آهن ریلی بالتیک در الیمیست ، تالین

فهرست
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x