تخته های چوبی-17

تخته های چوبی: تفاوت بین ام. دی. پی/ام. دی .اف/تخته سه لایه و او. اس. بی چیست؟

چند سالی است که چوب در صنعت ساخت و ساز توجه بیشتری را به خود جلب کرده است. با افزایش نگرانی در مورد پایداری و مساحت سطح کربن ساختمانها، روش های جدید ساخت و ساز و امکانات ابتکاری در استفاده از الوار به سرعت توسعه یافته است. این علاقه به چوب، تا حدودی از تجدید پذیر بودن آن ناشی میشود. اگرچه، این مزیت منوط به ورود به سیستم پایدار و مدیریت مناسب جنگل ها میباشد تا اجازه بازسازی آن ها فراهم شود.با این حال، تطبیق پذیری چوب است که به عنوان عامل اصلی استفاده گسترده آن حساب میشود. از تخته ها گرفته تا میله ها، کف ها و حتی کاشی ها و عایق های صوتی و حرارتی، چوب را میتوان در چند مرحله مختلف از یک پروژه واحد با درجات مختلف پردازش و اتمام استفاده کرد.

تخته های چوبی-18
در صورت ساخت مبلمان، پوشش های دیواری، سقف و حتی کف، استفاده از تخته ها راهی اقتصادی و کاربردی برای ترکیب چوب در ساختمان ها است. گزینه های مختلفی برای تخته های چوبی در بازار وجود دارد.
هر یک، از فرآیندهای ساخت متفاوتی استفاده میکنند که شامل الیاف، ذرات، قطعات یا ورقه میشود و در نتیجه کاربرد های خاصی ایجاد میشود. در مرحله بعد، رایج ترین تخته های چوبی، از جمله مشخصات و کاربرد های اصلی آنها را انتخاب کنیم.

MDF (فایبر تخته متوسط)

تخته های MDF

تخته های MDF از الیاف چوب ساخته شده توسط زرین مصنوعی است که از طریق فشار و گرما فشرده میشوند و در نتیجه یک تخته جامد بسیار یکنواخت با پایان و دوام خوب ایجاد میکند. از آنجایی که الیاف بطور تصادفی جهت گیری شده اند, دستگاه میتواند آنها را از هر جهت برش دهد و سطحی روان برای لمس کردن به وجود آورد. در حالت طبیعی، تخته مقاومت خوبی در برابر آب ندارد، اما گزینه هایی در بازار وجود دارند که در برابر رطوبت و حتی گاهی در برابر آتش مقاومت بیشتری دارند.

تخته های چوبی-9
در حال حاضر، تخته های MDF پر کاربردترین ماده برای نجاری هستند، زیرا آنها با رنگ های ساده یا الکلی، چسبیده از ورق های طبیعی یا ملامین یا حتی چاپ الگویی سازگار هستند. اما میتوان از آنها در جاهای دیگر نیز استفاده کرد، مانند روکش هایی دیواری و درب ها.


HDF (فیبردار با چگالی بالا) بسیار شبیه MDF است ، اگرچه فرایندهای ساخت آنها متفاوت است. تحت فشار بیشتر فشرده شده ، این تابلوها از مقاومت بیشتری برخوردار هستند ، از وزن بیشتری پشتیبانی می کنند و می توانند پسوندهای بزرگتری را پوشش دهند.

نئوپان و MDP (تخته خرده چوب با چگالی متوسط)

تخته های چوبی-نوپان

نئوپان با فشار دادن زباله های چوب مانند خاک اره و گرد و غبار با رزین و چسب ایجاد می شود. با گذشت زمان ، این ماده راه حل های دیگری مانند MDF یا نزدیکترین جایگزین آن یعنی MDP را کنار گذاشته است. می توان با رنگ و لاک به پایان رسید ، اما آنها به ندرت می چسبند ، زیرا سطح صاف یا یکنواخت نیست. مهمترین مزیت این آگلومره کم هزینه بودن آن است. کاربردهای آن مشابه MDF است ، اما برای به دست آوردن نتیجه رضایت بخش باید از انواع خاص سخت افزار و اتصالات استفاده شود.

تخته های چوبی-

مانند Chipboard ، تابلوهای MDP نیز از ذرات چوب فشرده شده با رزین مصنوعی و گرما فشرده شده ساخته می شوند ، با این تفاوت که ذرات ریز روی صورت تخته و ضخیم ترین ذرات هسته قرار می گیرند. این توزیع اجازه می دهد تا به پایان برسد ، قابلیت تنظیم بهتر و امکان استفاده بیشتر در مورد روکش ها وجود داشته باشد. از رطوبت بسیار مقاوم نیست و ممکن است نواقصی داشته باشد.

پانل های حاصله به طور گسترده در تولید مبلمان ساده مورد استفاده قرار می گیرند.

تخته سه لا

تخته های چوبی-چندلایه
تخته های سه لایه از ورق های چوبی با هم پوشانده شده، به صورت عمود چسبیده و با فشار حرارتی ساخته میشوند. درست مانند چوب های روکش متقابل (CLT)، الیاف جهت دار در تخته سه لایه به تخته اجازه میدهد تا فشار بیشتری را تحمل کند.

تخته های چوبی-7
کاربرد تخته سه لا بسیار متنوع است. میتوان از آن در مبلمان، کف زمین، سقف، درب ها و پیشخوان های آشپزخانه در کنار دیگر موارد استفاده کرد. همچنین با رنگ و چسب ورقهای طبیعی و یا ملامین سازگار است.

تخته های چوبی-6
OSB (تخته رشته رشته ای)

تخته های چوبی-osb

تخته های OSB زیبایی شناسی بسیار مشخصی دارند که به طور گسترده ای در طراحی معماری گنجانیده شده اند. این تخته ها از تراشه های چوبی ساخته شده، در لایه های عمودی فشرده میشوند و با رزین اعمال شده در فشار و درجه حرارت بالا پیوند میخورند. آنها از مقاومت و استحکام مکانیکی خوبی برخوردار هستند. علاوه بر عایق صوتی خوب، هیچ فضای خالی در داخل آنها وجود ندارد, و هیچ گره یا درز و شکافی نیز وجود ندارد، بنابر این بسیار یکنواخت هستند. آنها همچنین در برابر محیط بیرون و عملکرد باران، رطوبت، باد و گرما از نظر زیستی بادوام هستند. علاوه بر این، تخته ها کاملا قابل بازیافت هستند. با این حال، از آنجا که آنها دارای سطحی سخت و محکم هستند, نمیتوان از محصولات لمینیت (ورقه ورقه) روی آنها اعمال کرد.

تخته های چوبی

کاربرد های اصلی OSB در دیوار ها و سقف ها، پایه های کف برای کاربرد فرشها، کف های چوبی، آجر، روکش های فلزی و آلونک های ساختمانی، بسته بندی و ساختار مبلمان در بین موارد دیگر رخ میدهد.

تخته های چوبی-نوپان
تخته های چوبی-چندلایه
تخته های MDF
تخته های چوبی-osb
تخته های چوبی-18
تخته های چوبی-17
تخته های چوبی-16
تخته های چوبی-15
تخته های چوبی-14
تخته های چوبی-13
تخته های چوبی-12
تخته های چوبی-11
تخته های چوبی-10
تخته های چوبی-9
تخته های چوبی-8
تخته های چوبی-7
تخته های چوبی-6
تخته های چوبی-5
تخته های چوبی-4
تخته های چوبی-3
تخته های چوبی-
تخته های چوبی-1
تخته های چوبی
تخته های چوبی-نوپان
0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

#برچسب

متریالمجله معماریمطالب آموزشیمقاله

مطالب مرتبط

کمد اتاق خواب 4

چگونه یک کمد چند منظوره در اتاق خواب ایجاد کنیم؟

طراحی سبک روستیک چیست؟

طراحی سبک روستیک یا روستایی چیست

آشپزخانه ها کوچک

ایده های برای سازمان دهی آشپزخانه های کوچک

پشت بام خانه-3

ایده های جالب برای استفاده از فضای پشت بام خانه

نکاتی درباره روشنایی خانه-2

نورپردازی چگونه بر روحیه ما تاثیر می گذارد؟

دیوارهای توری گابیون-2

دیوارهای توری گابیون چیست؟و در کدام بخش از ساختمان قابل اجرا است؟

7-Horse-Country7

طراحی سرویس بهداشتی های پر زرق و برق به رنگ نقره ای

اشتباهات طراحی 2

چهار مورد از رایج ترین اشتباهات طراحی اتاق خواب به همراه راه حل های ساده آنها

انتخاب بهترین مواد برای ساخت میز کار(پیشخوان) آشپزخانه (قسمت اول )

فهرست
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x