استفاده از لاستیک در معماری-5

استفاده از لاستیک در ساختمان ها، یک معماری نرم، قابل انعطاف و یکپارچه

در بیشتر مواقع، لاستیک به عنوان یک مصالح ساختمان رایج در نظر گرفته نمیشود. حداقل نه به اندازه ی موادی مانند چوب، بتن یا شیشه. اما لاستیک معمولا در فضای داخلی برای کفپوش هایی با رنگ خارق العاده یا روشنایی فوق العاده مورد استفاده قرار میگیرد و حتی به شکلی غیر منتظره، برای نمای بیرونی با جنبه های منحصر به فرد یا جلوه های اثاثه یا لوازم داخلی نیز مورد استفاده قرار میگیرد. این قابلیت با مزایای منحصر به فردی مانند صافی، کشش، دوام و استحکام رنگ ایجاد میشود.

استفاده از لاستیک در معماری-9

لاستیک در ابتدا از شیره لاتکس درختان لاستیکی ایجاده شده و ماده ی الاستیک طبیعی ایجاد میکند. بعد ها کشف شد که میتوان آن را از طریق ترکیبی از مواد شیمیایی، با اثرات تقریبا یکسان دوباره تولید کرد. وابسته به نحوه استفاده و کیفیت لاستیک، شرکت های مدرن همچنین در طی فرآیند تولید لاستیک، پر کننده های معدنی، رنگدانه های طبیعی و شتاب دهنده های حرارتی را معرفی کرده اند.

استفاده از لاستیک در معماری-4

توانایی در معرفی رنگدانه های طبیعی منجر به تولید کفپوش های روشن و رنگی میشود که نمونه آن را میتوان در نکات برجسته ی نارنجی روشن سالن مرکزی موسیقی Dapstudio Teca مشاهده کرد. این نوع کفپوش ها مخصوصا برای ساختمان های عمومی و پر از تردد که در آن سهولت تمیز کردن، خاصیت ضد لغزش و کاهش سر و صدا لازم است توصیه میشود. پروژه های مانند Lenne Kamp Arhitektid Office و Chanel Mibile Art Pavilion توسط Zaha Hadid Architecys (معماران زاها هدید) از این خصوصیات استفاده کرده اند و همچنین مناطق و گردش ها را از طریق رنگ برجسته کردند.

استفاده از لاستیک در معماری-15

از طرفی دیگر این ماده میتواند نمای سیاه رنگ برجسته ای ایجاد کند. مانند خانه لاستیکی Cityforster یا خانه لاستیکی Simon Conder Associates.

استفاده از لاستیک در معماری-10

این دستکاری های رنگی با دستکاری های سطح و بافت تکمیل میشوند. لاستیک به عنوان یک ماده تطبیق پذیر، تقریبا به هر شکلی قالب شود. از سطوح اثاثه مانند تا ورقهای کاملا صاف گرفته تا حتی اسپری های مایع. خانه تعطیلاتی معماران Benthem Couwel یکی از نمونه های قابل توجه نمای اسپریی است. در حالی که دفتر مرکزی لاستیک Sagmentai و مرکز Liege برای پویایی گروه و تجزیه و تحلیل نهادی کاربرد های لاستیکی صاف را در هردو سطح صاف و منحنی نشان میدهد. این صافی از طریق فرآیند حرارت سازی ایجاد میشود که بطور مداوم مواد را بین سیلندر های فلزی در دماهای بالا جابجا میکند و نوار لاستیکی را کاملا منظم، مداوم و صاف میکند.

استفاده از لاستیک در معماری-1
یک از منحصر به فردترین کاربرد های این ماده کاربرد ساند هاس (SoundHouse) از معماران جفرسون شارد است که دارای نمایی از جنس اثاثه یا لوازم داخلی لاستیک دستکاری است. این نه تنها از انعطاف پذییری ذاتی لاستیک استفاده میکند، بلکه از قابلیت کاهش سر و صدای طبیعی مواد نیز برای تقویت صوت شناسی موجود در طراحی استفاده میکند.

استفاده از لاستیک در معماری-8
کاهش سر و صدا تنها مزیت عملی نما های لاستیکی نیست: مقاومت در برابر آب و هوا، مقاومت در برابر آتش، کمتر سمی بودن دود آن و حتی با کمی سختی قابل بازیافت بودن آن ها از مزیت های دیگر آنها هستند. این مزایای بسیار، باعث میشود لاستیک به عنوان ماده ای مناسب برای استفاده در پروژه هایی مشخص با شرایط مطابق با موارد ذکر شده در بالا استفاده شود شود.

استفاده از لاستیک در معماری-15
استفاده از لاستیک در معماری-14
استفاده از لاستیک در معماری-13
استفاده از لاستیک در معماری-12
استفاده از لاستیک در معماری-11
استفاده از لاستیک در معماری-10
استفاده از لاستیک در معماری-9
استفاده از لاستیک در معماری-8
استفاده از لاستیک در معماری-7
استفاده از لاستیک در معماری-6
استفاده از لاستیک در معماری-5
استفاده از لاستیک در معماری-4
استفاده از لاستیک در معماری-3
استفاده از لاستیک در معماری-2
استفاده از لاستیک در معماری-1
استفاده از لاستیک در معماری
استفاده از لاستیک در معماری-15
0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments

#برچسب

متریالمجله معماریمقاله

مطالب مرتبط

17-adam

طرح های کابینت به رنگ قهوه ای برای آشپزخانه هایی با ظاهر گرم و دل نواز

آینده بتن-2

آینده بتن در معماری چگونه خواهد بود ؟

اتاق نشیمن

نکاتی برای طراحی و چیدمان اتاق نوجوان

بتن هوادهی اتوکلاو شده

بتن اسفنجی اُتوکلاو شده (AAC) چیست؟

bed 7

ایده های نو برای بزرگتر جلوه دادن اتاق خواب های کوچک (قسمت سوم)

بهترین نقشه های معماری سال 2019-min-t

مجموعه ای از بهترین نقاشی ها و نقشه های معماری سال 2020 میلادی

ایجاد اتاق خواب 3

نکاتی برای ایجاد اتاق خواب فوق العاده برای خوابی بهتر

طراحی دفاتر راحت و کارآمد-13

ایده های برای طراحی دفاتر و پروژه های اداری راحت و کارآمد

فولاد کورتن(Corten Steel )-5

ویژگی های فولاد کورتن ،و نمونه های استفاده شده در ساختمان

فهرست
0
افکار شما را دوست دارم، لطفا نظر دهیدx