ساخت خانه چوبی-3

آنچه یک معمار باید درباره سازه های چوبی و محافظت آن از آتش بداند

از زمان بسیار قدیم ، انسانها با استفاده از چوب پناهگاه و خانه های خود را ساخته اند. به تدریج این سازه ها پیچیده تر شدند ، اما چوب همچنان نقش اساسی را در معماری و ساخت و ساز ایفا می کند. امروزه ، به ویژه به دلیل نگرانی های فزاینده در مورد تغییرات آب و هوایی و انتشار گازهای کربن ، چوب در صورت استفاده هدفدار و مقاوم ، به عنوان یک متریال ساختمانی مهم برای آینده اهمیت دوباره ای به دست آورده است. قابلیت های عملکرد ساختاری چوب آن را برای طیف وسیعی از کاربری ها مناسب می کند. از سازه تکراری سبک معمول در سازه های کم ارتفاع و متوسط تا بزرگتر و سنگین تر گرفته تا اغلب سیستم های ترکیبی ، برای ساختن عرصه ها ، دفاتر ، دانشگاه ها و ساختمانهای دیگر با دهانه های طولانی و دیوارهای بلند، استفاده می شود.

ساخت خانه چوبی-1

سازه های چوبی

الوار محکم دسته ای از قاب بندی ها است که اغلب از سازه های چوب جامد بزرگ شامل پانل های چوبی متقاطع، (DLT) چوب روکش دار ، (NLT) چوب لمینت شده با میخ ، (CLT)و چوب های روکش شده با چوب چند لایه (گلولام) برای کف و دیوار استفاده می شود. دوام و استحکام فوق العاده چوب را به گزینه ای مناسب به جای فولاد و بتن برای بسیاری از کاربردها تبدیل کرده است ، از جمله سازه های بلندتر. از آنجا که ساخت و ساز چوب در حال افزایش است ، درک عملکرد اثبات شده چوب در هنگام حفاظت از آتش مهم است.

آتش سوزی صرفنظر از نوع مصالح ساختمانی برای همه خانه ها و اماکن ساختمانی خطرناک است. آتش سوزی در محتویات و اثاثیه ای که ما به منازل و دفاتر خود وارد می کنیم شروع می شود و در سازه های بتنی ، فولادی ، سنگی و چوبی به طور مشابه رخ می دهد و تمام مصالح سازه ای تأثیرات منفی را از قرار گرفتن طولانی در معرض شعله ها تجربه می کنند. پیچ های فلزی، سنگریزه های بتنی و چوب همگی میسوزند.
مهمترین نکته برای ایجاد آیین نامه برای اطمینان از ساختمانهای ایمن برای ساکنان چیست؟

ساخت خانه چوبی-2

نحوه عایق بندی

چوب های انبوه از طریق عایق بندی لایه های داخلی ، مقاومت در برابر آتش سوزی طبیعی را امکان پذیر می کنند. هنگامی که چوب در معرض آتش قرار می گیرد ، سطح در معرض سوختن قرار می گیرد و یک لایه محافظت شده طبیعی ایجاد می کند. زغال به عنوان عایق عمل می کند و شروع گرمایش هسته چوب زیر را به تاخیر می اندازد.
با توجه به آرایش قطعه های محکم از الوار محکم، حرکت هوا و آتش در آنها مهار می شود.زغال با سرعت قابل پیش شکل می گیرد ، که باعث کاهش احتراق و گسترش آتش سوزی می شود. (1.5in / hr)بینی

ساخت خانه چوبی-7

پژوهش های مربوط به سازه های چوبی

در سالهای اخیر آزمایش مقاومت الوار محکم در برابر آتش ، ایمنی این مصالح ساختمانی مقاوم و تجدید پذیر را نشان می دهد. دقیقاً به دلیل ویژگی های ساختاری و مقاومت در برابر آتش دیوارها ، کف ها و سازه های چوبی سخت ، در سال 2016 شورای کد بین المللی کمیته ای از متخصصان صنعت را برای بررسی و پیشنهاد استانداردهای مناسب برای این سیستم ساختمان ایجاد کرد. تحولات مربوط به این موضوع را می توان در این لینک دنبال کرد.

برای ارزیابی رفتار آتش در این سیستم های ساختمانی ، مجموعه ای از تست های دقیق نظارت بر آتش ساخته شده است که داده های ارزشمندی را برای تغییر آیین نامه های آتش سوزی و مقررات مربوط به ساختمان های چوبی بلند فراهم می کند. هر یک از پنج ماده و موقعیت های شبیه سازی شده برای تکرار شرایط دنیای واقعی در پنج سناریوی محیط یکسان طراحی شده اند. یک فیلم سه دقیقه ای که نکات برجسته هر آزمایش را ثبت می کند در این لیست پخش قرار دارد.

ساخت خانه چوبی-5

تحقیقات و تحلیل ها نشان می دهد که چوب های انبوه نه تنها آیین نامه های ایمنی در برابر آتش سوزی را رعایت می کنند ، بلکه می توانند از آنها فراتر روند. در یک آزمایش مدت آتش سوزی یک دیوار گچ با روکش میانی لمینیت چوب (CLT) با ضخامت 7 اینچ (حدود 18 سانتی متر) 3 ساعت و 6 دقیقه به طول انجامید. این نتیجه یک ساعت طولانی تر
از نیازهای فعلی آیین نامه آتش سوزی است.

ساخت خانه چوبی-4
ایمنی در برابر آتش در ساختمانهای دارای ساکنین

به ادارات آتش نشانی توصیه می شود آتش سوزی را در ساختمانهای بدون آبپاش کنترل کنند که آتش سوزی در آنها تقریباً سه برابر بیشتر از ساختمانهایی است که اقدامات کافی در برابر آتش در محل دارند.
آتش سوزی در ساختمان های محافظت شده از آبپاش ها کوچکتر بوده و بیش از 96٪ از زمان آتش سوزی در یک اتاق واحد قرار داشته است.
:سایر اقدامات مهم ایمنی در برابر آتش سوزی عبارتند از
مشاوره با گروه های آتش نشانی
ساخت دیوار های ضد حریق
استفاده از حصار سازی گچ
نصب سیستم های آبپاش اتوماتیک
اجرای سیستم های آتش نشانی
تهیه برنامه های جامع تخلیه

ساخت خانه چوبی

استفاده بیشتر از چوبهای انبوه در نمای مجتمع های مسکونی و تجاری ، احساس نیاز به درک بیشتر روشهای طراحی آتش سوزی این نوع سازه ها را به وجود آورده است .
IBC 2018 تحت
بسیاری از محصولات الوار محکممجاز هستند و چندین مسیر طراحی برای نشان دادن انطباق با آیین نامه آتش سوزی ساختمان وجود دارد. عناصر الوار محکممی تواند به گونه ای طراحی شود که یک سطح مقطع کافی از چوب برای حفظ بارهای طراحی برای مدت زمان مورد نیاز در معرض آتش باقی بماند. مجموعه الوار های سخت به عنوان یک مصالح ساختمانی منحصر به فرد از دیگر مصالح جدا می شود – متریالی که قادر به دستیابی به عملکرد سازه و مقاومت در برابر آتش منفعل برای ساختمانهای چوبی بزرگتر و بلندتر نسبت به گذشته بوده ، در حالی که ارزش زیبایی شناسی و مزایای زیست محیطی نیز افزایش می یابد.

منبع : archdaily

ساخت خانه چوبی-10
ساخت خانه چوبی-9
ساخت خانه چوبی-8
ساخت خانه چوبی-7
ساخت خانه چوبی-6
ساخت خانه چوبی-5
ساخت خانه چوبی-4
ساخت خانه چوبی-3
ساخت خانه چوبی-2
ساخت خانه چوبی-1
ساخت خانه چوبی
ساخت خانه چوبی-10
0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

#برچسب

مجله معماریمطالب آموزشیمعماریمقاله

مطالب مرتبط

طراحی شهری

City Thread برنده مسابقه بین المللی طراحی برای تبدیل یک کوچه به فضای عمومی شده است

رستورانی به رنگ مشگی

طرحی رستوران FAMA توسط پائولو مارتینز در پرتغال

چگونه شهرها از معماری برای مقابله با سیل استفاده می کنند

چگونه شهرها از معماری برای مقابله با سیل استفاده می کنند.

طراحی هتل با فضاهایی مرموز5

طراحی مهمانخانه با محیطی دنج و طراحی خلاقانه در کنار رودخانه لی

معماری به رنگ سیاه(مشکی)19

معماری به رنگ سیاه(مشکی): گزیده ای از بهترین فضاهای داخلی به رنگ سیاه

3-Brownhouse-Design

ایده هایی برای آشپزخانه های جذاب و زیبا با پنجره های طرح خلیج

هتل در اندونزی

طراحی هتل در اندونزی که به هتل رقص معروف است

طراحی کلینیک

طراحی مرکز اطفال CHOP Buerger Center در غرب فیلادلفیا 

ساعت زمان - جشنواره Diriyah 2019_6

طراحی پروژه رنگارنگ توسط هنرمند شیلیایی دازیچ فرناندز برای جشنواره Diriyah 2019

فهرست
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x